Plyny, které běžně lidský organismus denně vypustí, jsou z 99 % bez zápachu. V běžných případech tvoří zbylé 1 % hnilobné větry, které jsou způsobené fermentací bakterií v tlustém střevě a jsou charakteristické svým nepříjemným zápachem. Pokud se jejich množství zvýší, bývá to často způsobeno nevhodnou stravou, ale mnohdy mohou signalizovat i vážnější zdravotní potíže či přítomnost určité nemoci. Pokud mají plyny silný zápach po hnijícím mase nebo vejcích a objevují se dlouhodobě, je nutné jim věnovat pozornost. Nikdy není od věci konzultovat svůj stav s odpovídajícím lékařem.
Na vině je sirovodík
Potraviny, které konzumujeme, přímo ovlivňují skladbu a populaci bakterií, které žijí v našem tlustém střevě. V případě nevhodných potravin dochází k hnilobným procesům, které jsou způsobené bakteriemi, jež rozkládají nestrávené zbytky potravy. Během trávení pak produkují naše střeva více sloučenin obsahujících síru, jako je sirovodík. Právě on je zdrojem nepříjemného a někdy velmi silného zápachu. Kterým potravinám se raději vyhnout a konzumovat je jen v přiměřené míře?
Vše, co obsahuje síru
Abyste eliminovali nadýmání s plyny s nepříjemným zápachem, vyhněte se potravinám, které jsou bohaté na síru a zároveň i hůře stravitelné. Často jsou hlavní příčinou plynů, které jsou cítit po shnilém vejci. Tuto reakci vyvolává například brokolice, kapusta, zelí, chřest či česnek a cibule. Stejně tak některé druhy sýrů, ale i alkohol jako pivo a víno. S citem též konzumujte hroznové víno a luštěniny. Na black listu potravin jsou také vejce, maso a ryby, proto je vždy jezte jen v přiměřeném množství a během potíží se jim raději zcela vyhněte.
Potraviny s laktózou
Potíže s nepříjemně zapáchajícími větry postihuje i mnoho jedinců s laktózovou intolerancí. Laktóza je látka, která je obsažená v mléce, a tudíž i ve všech mléčných výrobcích. Bohužel vysoké procento současné populace trpí nedostatkem enzymu potřebného k jejímu správnému trávení. Dochází pak k situaci, že laktóza prochází tenkým střevem bez toho, aby byla postupně po cestě do tlustého střeva řádně vstřebávaná.
Cukr a fruktóza
Podobnými problémy mohou často trpět i lidé se sacharózou, citlivostí na cukr, anebo fruktózou, která je často v čerstvém ovoci.
Luštěniny
Ačkoliv jsou luštěniny velice výživnou a zdravou potravinou, pro jedince trpícími na páchnoucí nadýmání zcela vhodné nejsou. Jedná se o bohaté zdroje bílkovin, antioxidantů, vitamínů a minerálů, ovšem obsahují i oligosacharidy. Tato skupina cukrů je původcem nejen nadýmání, ale i nepříjemného aroma. Pokud si je tedy chcete občas dopřát, raději si je předem namočte a uvařte je v nové čisté vodě. Značně tak snížíte množství zmiňovaných oligosacharidů.
Zdroje: www.insider.com, www.mojezdravi.cz, www.prostezdravi.cz