Hromonální tuk a bříško
Slyšeli jste o hormonálním bříšku nebo tuku? Hormony významně ovlivňují to, jak se cítíme i jak vypadáme. Vše souvisí se vším a například různé stresy ovlivňují pochody v našem těle, které se odrazí v tvorbě tuku a často je to právě v oblasti břicha.
Hormonální břišní tuk ovlivňuje stresový hormon kortizol, inzulin regulující krevní cukry, leptin a ghrelin ovlivňující chuť k jídlu. Úbytek estrogenu napomáhá přesunu tuků do oblasti břicha, a podobně to platí také pro snižující se množství testosteronu.
Tloustnutí není příjemné nikomu a v žádné části těla. Pokud ale přibývá tuku úměrně po celém těle, nárůst váhy je do určité míry možné přehlížet. Když se ale začne tuk usazovat především na břiše, může to představovat velký problém a nejen estetický.
Břišní tuk představuje také zdravotní riziko, protože přímo ovlivňuje a ukládá se okolo důležitých vnitřních orgánů. Břišní tuk je poroto spojovaný s riziky v vzniku kardiovaskulárních onemocnění, diabetu 2.typu, zánětlivými onemocněními a také může souviset se vznikem rakoviny střev, slinivky či prsu.
Jak se zbavit hormonálního bříška vám poradí také autorka tohoto příspěvku z YouTube kanálu gaugegirltraining.
Hormonální bříško: Jste ve stresu? Mění se váš cyklus?
Hromadění tuku v oblasti břicha může být extrémně nápadné, ale samozřejmě také nemusí. Je to velmi individuální, protože naše těla jsou jednoznačně velmi různá.
Nejen kalorie, ale v případě hormonálního tuku také dlouhodobý stres a pocity úzkosti mohou ovlivnit hladinu hormonů. Jde zejména o kortizol, který je nazývaný vyloženě stresovým hormonem. Pokud čelíte tlaku a chronickému stresu může být právě kortizol příčinou přibírání v pase.
Jelikož u žen může jít také o nižší hladinu estrogenu, hormonální bříško se může objevit společně se změnami v menstruačním cyklu. Nemusí jít jen o nástup menopauzy. Nepravidelnost se může objevit i v nižším věku, stejně jako například těžké krvácení nebo prodloužení cyklu a podobně.
Hormonální nerovnováha způsobuje i únavu nebo nadýmání
Příznakem může být také dlouhodobá únava a celkový pokles energie, které nemají nějaký očividný důvod. Je možné, že se začíná ozývat vaše štítná žláza, která významně souvisí s hormonální tvorbou i rovnováhou.
Hormonální změny by mohly ovlivnit i vzhled vaší pokožky a vlasů. Například zvýšené hladiny testosteronu mohou způsobit akné, nadměrný růst chloupků nebo vypadávání vlasů. Testosteron je sice typicky mužský hormon, ale je důležitý i pro zdraví žen, i když jej mají samozřejmě významně méně než je tomu u opačnéh pohlaví.
Hormonální nerovnováha se projevuje také problémy s trávením, jako je například nadýmání, poruchami spánku, nervozitou a výkyvy nálad. Také sníženým libidem se může tato disharmonie projevit, ale kámenem prazu je to, že mohou být tyto příznaky spojovány i se změnami v životním stylu či různými dalšími problémy, které čas od času potkají každého.
Laicky řečeno, do hubnutí nám hormony kecají víc než by se mohlo na první pohled zdát. Proto vás už teď asi nepřekvapí, že dietologové uporozňují nejen na nutné změny v jídleníčku, ale také dostatečně dlouhý a kvalitní spánek i redukci stresu.
Zdroje: prevention.com, womenshealthmag.com, medicalnewstoday.com