Prostata je takzvanou mužskou přídatou žlázou, která je umístěna pod močovým měchýřem. Její hlavní funkcí je tvorba sekretu, který je součástí ejakulátu a zvyšuje životnost spermií. Nervy a cévy kolem prostaty se také podílí na ztopoření penisu.

Štír

24. 10. až 22. 11.

Štíři jsou jedním ze znamení, které často trpí na problémy s prostatou. Většinou je postihne nezhoubný nádor, který lze chirurgicky odstranit, ale není to rozhodně nic příjemného. Muži ve znamení Štíra by měli své prostatě věnovat více času. Chodit na preventivní kontroly a dbát o svůj životní styl.

Každý muž, natož pak Štír, by měl po čtyřicítce minimálně jednou ročně docházet na vyšetření prostaty. Provádí se většinou prohmatem přes konečník a vyšetřením z krve, které stanoví koncentrace tzv. prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi.

Ryby

21. 2. až 20. 3.

Ryby mají tu smůlu, že většina z nich na preventivní prohlídky kašle a raději dává přednost bylinkám a přírodní léčbě. Často tak přijdou k lékaři pozdě, když už je prostata postižena karcinomem. I zde jsou totiž příznaky velmi mírné a na léčbu tak může být v určitých případech i pozdě.

Karcinom prostaty je totiž nejčastější zhoubné onemocnění a také příčina smrti u mužů. Rizikovými faktory jsou pro Ryby zejména věk, genetické a hormonální vlivy. Na stav prostaty má samozřejmě vliv i životní styl. Muži ve znamení Ryb konzumující nadměrné množství živočišných tuků a červeného masa mají vyšší riziko tohoto onemocnění.

Panna

23. 8. až 22. 9.

Panny zase často trpí zánětem prostaty. Ten mohou mít buď akutní nebo chronický. V případě akutního zánětu stav vyvolají bakterie a způsobí horečku, bolest svalů a kloubů. Také hrozí bolest při močení, výtok z močové trubice a klidně i bolest v tříslech či podbřišku.

Pokud se vám to stane, bude nutná hospitalizace, nitrožilní přísun antibiotik a dočasné močení přes katetr. Prevencí je rozhodně neprochladnutí a posilování celkové obranyschopnosti organismu. Chronická prostatitida pak vzniká nejčastěji na základě nedoléčeného akutního zánětu prostaty nebo jako komplikace sexuálně přenosného onemocnění, jako jsou třeba chlamydie.

Související články

Zdroj: www.lekarnahrusovany.cz, www.ikem.cz