Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)
Zdroj: puttography / Shutterstock.com

Které houby jsou nejzdravější?

Jsme národem houbařů, a tak asi nikoho nemusíme přesvědčovat o tom, že houby jsou chutné. Ovšem mohou také napomáhat při léčbě zdravotních problémů nebo sloužit jako jejich prevence.

Zvláště v Asii se o léčivých účincích některých druhů ví už hodně dlouho. V tradiční čínské medicíně se léčivé houby používaly před více než 2000 lety a jejich používání se rozšířilo do celé východní Asie, především do Japonska.

Orientální medicína je na rozdíl od současného evropského lékařství zaměřena především na podporu, posílení a znásobení vlastní obranyschopnosti člověka a na předcházení nemocem. A právě některé houby obsahují látky, které mají silné protizánětlivé působení a navíc jsou schopné aktivovat buňky zajišťující vlastní přirozenou imunitu.

Dosud nepoznané možnosti využití hub k léčebným účelům na sebe proto v poslední době strhávají poměrně velkou pozornost. Jednou z příčin je i jejich možné protinádorové působení.

V Japonsku je dokonce lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) už oficiálně registrovaná jako doplňující prostředek v průběhu léčby rakoviny na snížení následků chemoterapie.

Využití léčivých hub pro zdraví člověka, tzv. mykoterapie, se v Evropě rozvíjí až v současnosti, a to v rámci všeobecné snahy udržet si dobré zdraví a předcházet nemocem.

Kterým houbám se připisuje největší léčebné působení?

 

Shii–take, houževnatec jedlý (Lentinula edodes)

Tato houba byla pro své léčivé účinky ceněna už ve středověké Číně, kde ji nazývali elixírem věčného života.

Shii–take je hodnotným zdrojem proteinů, draslíku a zinku, který hraje významnou roli při zvýšování obranyschopnosti organismu. Je bohatá na polysacharidy a bílkoviny s esenciálními aminokyselinami.

Obsahuje vitaminy B1, B2 a vysoké množství vitaminu D (pro pokrytí denní dávky vitaminu D pro dospělého člověka postačí už 20 až 25 g sušené houby).

Houževnatec jedlý Houževnatec jedlý Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Svým obsahem účinných látek se řadí do skupiny organismů, které podporují imunitu. Jednou z těchto prospěšných látek je lentinan – glukan, který byl v Japonsku zaveden jako standardní součást léčby některých nádorů. Má imunostimulační, antiinfekční (eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitální infekční onemocnění), protinádorové a radioprotektivní účinky.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Stejně jako hlívu můžete shii–take konzumovat v přírodní podobě (sušená je k dostání v každém větším obchodě, před použitím je ovšem nutno ji na 20 minut namočit do horké vody), nebo ve formě kapslí (kúra obvykle trvá jeden až tři měsíce).

 

Vedle aktivačního účinku na organismus působí shii–take také na snížení hladiny cholesterolu a přebytečných hormonů (při fyzické a psychické zátěži). Houbu mohou pro její léčivé účinky využívat preventivně i mladí lidé, na které jsou kladeny vysoké nároky při studiu, jež vedou k fyzické a duševní vyčerpanosti.

Určena je i seniorům, jejichž organismus je přirozeně oslabený, a nemocným, kteří přijímají syntetické léky (antibiotika či chemoterapeutika).

Látky obsažené v shii–take navíc příznivě působí na látkovou výměnu, čistí trávicí trakt, játra a střeva, mají regenerační účinek a blahodárně působí na zvýšení narušené potence. 

Hlíva ústřičná Hlíva ústřičná Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

Klobouky hlívy ústřičné svou barvou i tvarem připomínají větší ústřice (odtud pochází i druhové pojmenování). Plodnice hlívy ústřičné můžeme najít především v říjnu a v listopadu na pařezech i kmenech listnatých stromů (topolů, vrb, ořešáků, jasanů, buků a dubů) v místech chráněných před mrazivými větry. Hlíva má ráda vlhká místa – podél vodních toků, lužní lesy, údolí a podobně, roste ovšem i v parcích a zahradách.

Hlíva ústřičná obsahuje ve vysokém množství jeden z nejúčinnějších imuno­stimulátorů, B–glukan. Tato látka aktivuje buňky imunitního systému, tzv. makrofágy, zvyšuje jejich účinek – tedy pomáhá ničit cizorodé látky i organismy nebo poškozené buňky vlastní tkáně.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Konzumace hlívy ústřičné (čerstvé nebo v podobě výtažku) může prospět kardiakům, protože velmi účinně upravuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak.

Je vhodná i pro diabetiky (snižuje hladinu cukru v krvi), alergiky a astmatiky a všechny, kdo trpí různými záněty, kloubovými a kožními onemocněními.
Doporučuje se také pacientům s nemocnými játry, ledvinami či slinivkou, neboť regeneruje vnitřní orgány a zlepšuje metabolismus.

 

B–glukan stimuluje produkci tzv. cytokinů, bílkovin, které zprostředkovávají a regulují aktivitu dalších buněk imunitního systému. Podle vědeckých studií
B–glukan obsažený v hlívě

Hlíva se pěstuje i průmyslově na pilinách či jiném dřevním odpadu Hlíva se pěstuje i průmyslově na pilinách či jiném dřevním odpadu Zdroj: Archiv ireceptar.cz
  • přispívá ke snižování cholesterolu,
  • upravuje krevní tlak,
  • příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi,
  • má i proti­alergické účinky.

Dalšími důležitými látkami obsaženými v této houbě jsou železo a fosfor. Ze stopových prvků jsou v ní zastoupeny zinek, selen, chróm, měd, bór a jód. Hlíva je jedním z nejbohatších zdrojů zejména vitaminů skupiny B a většiny minerálních látek. Dále obsahuje bílkoviny, mastné kyseliny a vlákninu, která významně přispívá ke správné činnosti střev.

V Číně se podává sušená hlíva ústřičná k posílení žil a uklidnění šlach. Používá se i při léčbě lumbaga („houser”), strnulosti šlach a končetin a na zpomalení stárnutí. 

Reishi, lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)

V čínské tradiční medicíně je tato houba známá jako Ling–zhi (kouzelná rostlina), v Japonsku se jí nejčastěji říká reishi. V současné době ji tu lékaři doporučují k léčení více než dvaceti chorob a obtíží (při chronické žloutence a chronické bronchitidě, astmatu, vysokém krevním tlaku, na záněty kloubů, ledvin, při nespavosti, cukrovce, vysoké hladině cholesterolu a dalších). Příznivě působí na játra, obnovuje chuť k jídlu a posiluje srdce. Je považována za nejúčinější houbu při vyčerpanosti.

lesklokorka lesklá lesklokorka lesklá Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Obsahuje cukry, aminokyseliny, vitaminy a minerální látky (měď, zinek, mangan, draslík, horčík). Účinné látky v ní obsažené působí na posílení imunitního a nervového systému a tlumení nádorového bujení, jejich účinky se znásobují v kombinaci s vitaminem C.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na českém trhu jsou k dostání jak klasické kapsle s výtažkem z této houby, tak unikátní nápoje (káva, čokoláda a různé druhy čajů), které obsahují výtažek z výtrusů lesklokorky (výtažky ze spór mají mnohem větší účinnost než běžné extrakty).

Na základě vynikajících výsledků z praxe je v Japonsku tato houba oficiálně registrovaná jako doplňující prostředek v průběhu léčby rakoviny na snížení následků chemoterapie, v Číně je také vedena na seznamu léků.

Lesklokorku nelze konzumovat přímo, protože plodnice jsou příliš tuhé. V čínských nemocnicích se podává extrakt z této houby, který vzniká jejím několikaměsíčním macerováním ve víně. Macerát se používá i k zadělávání těst na sladké pečivo.  

Foto Shutterstock a archiv

Akční letáky