Hřibovité houby vyžadují nejen kyprou, vlhkou, humózní půdu, ale také stromy, v nimiž žijí v symbióze
Zdroj: Serrgey75 / Shutterstock.com

Ženy by měly jíst houby. Snižují riziko rakoviny až o dvě třetiny, tvrdí vědci

Jakého druhu rakoviny se ženy nejvíce obávají? To není těžké uhádnout, je to rakovina prsu. Jak se před ní účinně chránit?

Řešení je možná jednodušší, než čekáte. Jezte houby, ty totiž snižují riziko rakoviny prsu až o dvě třetiny! Čínští vědci přišli na to, že nepatrná denní dávka čerstvých hub (9 gramů) snižuje riziko rakoviny prsu až o 64 procent! Také pomáhají houby sušené, i když o něco méně (redukují riziko onemocnění rakovinou prsu o více než 50 %). Vůbec nejefektivnější je kombinovat konzumaci hub s pitím zeleného čaje. Vaše šance, že neonemocníte zákeřnou chorobou, se tímto zvyšují o 90 %.

Testy na zvířatech to potvrdily

Čínští vědci výsledky svého bádání publikovali v odborném časopise o rakovině. Své tvrzení podepřeli úspěšností pokusů provedených na zvířatech. I přesto bude zapotřebí uskutečnit ještě řadu dalších bádání. Houby zřejmě fungují podobně jako léky na rakovinu prsu. Obsahují totiž látky, které blokují produkci estrogenu.

Jak je to v praxi

Bádání Číňanů se v praxi rozhodli prověřit australští vědci. A výsledek? U více než poloviny zkoumaných žen, které již prodělaly rakovinu prsu, se nádor znovu neobjevil. Houby účinkují stejně dobře jak na ženy před menopauzou, tak na ženy po menopauze.

Akční letáky