Průměrný dospělý jedinec má 32 zubů. Bohužel tahle parta, do které patří řezáky, špičáky, stoličky a třmenové zuby se věkem zužuje. Stačí kousnout do něčeho tvrdého nebo párkrát zapomenout na zubní kartáček a problém je na světě.

Jedním z velkých zabijáků vašeho chrupu je i zubní plak. Tahle lepkavá hmota se na zubech vytváří už po vyčištění chrupu. Tvoří ji sliny, mikroorganismy a zbytky potravy. Nejčastěji se usazuje kolem zubů a obsahuje bakterie Streptococcus mutans , které přeměňují cukr ve stravě na organické kyseliny. A právě ty jsou nejvíce nebezpečné. Naleptávají zub a ničí jeho obranyschopnost. Když se jim podaří porušit zubní sklovinu, je osud vašeho zubu zpečetěn.

Na videu najdete postup, jak si připravit směs proti zubnímu kazu:

Zdroj: Youtube

Antibakteriální účinek

Narušená zubní sklovina je vstupní branou k zubnímu kazu. Proto se většina lidí snaží čistit zubní plak častěji, aby riziko kazu bylo co nejmenší. Jako prevence fungují i bylinky a koření. Lidoví léčitelé proti zubnímu kazu často využívají přírodní prostředky s antibakteriálním účinkem, jako jsou třeba česnek, mango nebo extrakt z hroznových semínek. Výborně působí i koření, například anýz, bazalka, černý pepř, hřebíček, bobkový list, kmín, koriandr, oregano, tymián, majoránka či rozmarýn. Nedávné výzkumy navíc prokázaly, že tvorbu zubního plaku brzdí i zelený čaj a chmel.

Zdraví „z kořenky“

My vám dnes představíme ještě jeden přírodní lék, který funguje jako prevence proti zubnímu kazu. Připravíte si ho snadno sami doma. První věc, kterou potřebujete, je mletá kurkuma. Tohle koření je antibakteriální a chrání chrup proti zubnímu kazu. Spousta lidí se kurkumy obává kvůli zabarvení chrupu do žluta. Zkušení ajurvédští lékaři ale tohle riziko popírají. Naopak – kurkuma zuby přírodně vybělí, ale u korunek a jiných zubních náhrad může dojít k jejich poškození. Proto máte-li falešný chrup, raději si s kurkumou moc nezahrávejte.

Další věc, kterou byste si měli přichystat, je prášek ze stromu margosa (koupíte ho i pod názvem „neem“ v bioobchodě). V indickém léčitelství se používá jako přírodní dezinfekce chrupu. Zabraňuje krvácivosti dásní a redukuje zubní kámen. A do třetice – hřebíček! Tohle „svařákové koření“ má jednu velkou přednost. Dezinfikuje dutinu ústní a tlumí například bolest při zánětech zubů.

Nakonec si ještě pořiďte sezamový olej, který zabraňuje usazování zubního plaku. Můžete ho použít jako „čistič špatného dechu“. Máte všechno? Jdeme na výrobu pasty!

Skoro jako pasta

Do misky nasypte ¼ čajové lžičky mleté kurkumy, ¼ lžičky mletého prášku z margosy a ¼ lžičky mletého hřebíčku. Koření „zalijte“ 1 lžičkou sezamového oleje. Pokud nemáte sezamový olej, můžete použít klasický olivový nebo kokosový olej. Všechny ingredience důkladně promíchejte a výslednou směs použijte namísto klasické zubní pasty. Při čištění zubů masírujte kartáčkem i dásně, uvidíte, že výsledek bude znát.

Ústní voda za babku

Ústní vody jsou drahé. Podobně funguje i obyčejná slaná voda, která má dezinfekční účinky. Připravíte si jí jednoduše – stačí smíchat lžičku himalájské soli se 2 dcl vlažné vody. Směs promíchejte a použijte k vypláchnutí úst. Osvěžíte si dech a zároveň uděláte něco i pro své zuby.

Související články

Zdroje: www.bylinky.doktorka.cz, www.youtube.com