Hřib žlučník známý jako žlučák nebo hořčák.
Zdroj: Kletr / Shutterstock

Hořký hřib žlučník: Nezatracujte ho. Je to poklad. Jak ho zpracovat a jíst?

Věděli jste, že i houby jsou léčivé? Někteří z vás asi znají hlívy ústřičné, lesklokorky nebo choroš březovník. A co takhle hřib žlučník, dáte si? I hořčák totiž léčí!

Atypické léčivé houby

Ano, i houby léčí. Jejich použití je různé a skutečně nejsou obvyklými léčivy ve farmacii ani v přírodním léčitelství. Většinou se vyzdvihují vlastnosti hub pocházejících z Asie jako je shitake, maitake, reishi nebo již zmíněná lesklokorka. Houby s léčivými účinky jsou trochu rarita, ale čas od času se mohou hodit. Víte, nač vám bude hřib žlučník?

Lesklokorka vyrůstá na kmenech či pařezech listnatých dřevin Lesklokorka vyrůstá na kmenech či pařezech listnatých dřevin Zdroj: Savelov Maksim / Shutterstock.com

Znáte hřib žlučník?

Tylopilus felleus neboli hřib žlučník je u nás dobře známý také jako hořčák, žlučák, štípák nebo hřib hořký. Bývá opravdu krásný a zdravý. Pokud je jeho klobouk tmavší než typicky béžový, jednoduše vás poplete. Když se ale podíváte na klobouk ze spodu, rourky budou narůžovělé, a to především po dotyku. Jde o druh nejedlý, ale ne jedovatý. Proto není nic snazšího než malinký ždibíček ochutnat. Hořká chuť žlučák bezpečně prozradí a vy si nezkazíte jídlo. Bohatě totiž postačí jen jeden a vámi připravený pokrm bude na vyhození.

Hřib žlučník (Tylopilus felleus) zvaný lidově hořčák. Hřib žlučník (Tylopilus felleus) zvaný lidově hořčák. Zdroj: Tomasz Czadowski / Shutterstock.com

Hřib žlučník nechutná, ale pomáhá

To, že je hořký, ale neznamená, že se vůbec nehodí ke sběru. Naopak. Hořčák účinně pomáhá při silné nevolnosti a „přiotrávení se“ jídlem. Na co nestačí váš vlastní žlučník, to dokáže žlučák! Aby byl vhodný k použití, bude potřeba houbu očistit, nakrájet na plátky a dobře usušit. Jedině pak jej lze dobře rozemlít na jemný prášek. Protože je skutečně neobvykle hořký, i konzumace při potížích je neobyčejně nepříjemná. Pokud se vám zdá hřib žlučák jako vhodný adept na léčení žaludečních obtíží, vyzbrojte se prázdnými gelovými kapslemi. Jejich plnění i použití je jednoduché a agresivní hořčiny budou působit až žaludku a nikoli v ústech.

Jak upravit žlučák?

Odvážlivci dokonce experimentují s macerací hub, aby byly houby vhodné i k normální konzumaci. Na plátky nakrájené žlučáky je potřeba máčet v rostlinném mléce minimálně po dobu třiceti minut. Osušené houby se smaží nasolené na oleji s kmínem. Následně se dusí, protože je nutné odpařit maximum vody obsažené v houbách. Obvykle k tomu postačí zhruba 15 minut dušení. Z takto zpravovaných žlučáků by měla hořkost z 80 % vymizet. Je to ale dostatečné? Tím si nejsem zcela jistá.

Zdroje: www.idnes.czwww.nasezahrada.com

Akční letáky