Přemýšlíte hodně nad tím, co zařadit do jídelníčku a zvažujete každé sousto? Ač je jistě dobré vědět, z čeho se vaše dieta skládá, určitě je nutné také nepanikařit a snažit se zbytečně nestresovat. Výběr potravin je určitě dobré zvážit a hledáte-li ovoce, pak lze určitě říci, že i v této skupině potravin existují lepší a horší možnosti po čem sáhnout. Jak je na tom hroznové víno? Nejspíš vás překvapí. Není totiž jen plné cukru, jak by se mohlo na první pohled zdát.  

Než se dostaneme k tomu, proč je hroznové víno skvělé a navíc opravdu přínosné pro ženy nad 50, podívejte se na YouTube video na kanálu Il Rifugio Perfetto na to, jak jej zavařit. I když jsou hrozny k dostání v supermarketech téměř po celý rok, můžete se postarat o zásoby, dokud jsou ceny příznivé, nebo v případě, že máte vlastní úrodu, kterou nejste schopni hned spotřebovat.

Zdroj: Youtube

Kolik cukru

Jaký zázrak se schovává v hroznech? Jako všechno ovoce i hroznové víno obsahuje cukry a tím pádem je kalorické. Na druhou stranu je jeho glykemický index nižší než například banány, mango, datle nebo ananas, obecně patří hrozny mezi ovoce s průměrným glykemickým indexem, hladinu krevních cukrů zvedají, ale ne nijak dramaticky.

Zrádné kalorie

I když je ovoce sladké a obsahuje cukry a někdy významné množství, přesto jste si o konkrétních druzích mohli přečíst, že jsou vhodné při dietách či do vyváženého jídelníčku. Je to tím, že všechno ovoce nabízí i další látky, které pozitivně ovlivňují organismus. Co se týče kalorií, důležitá je také takzvaná kalorická denzita nebo hustota. V hrnku hroznů je jen zhruba 70 kalorií. Tento údaj se může mírně lišit vlivem druhu i zralosti ovoce.

Kuličky plné zdraví

U hroznového vína najdeme celou řadu těchto látek a vesměs poskytují ženám nad 50 přesně to, co jim může chybět. Jak známo, hroznové víno, a především tmavé odrůdy, obsahují resveratrol. Tato látka je silným antioxidantem, který je významný nejen pro zdraví srdce a celého kardiovaskulárního systému, ale také pokožky. Resveratrol zpomaluje stárnutí a společně s dalšími oxidanty, především vitaminem C, který je také v hroznech obsažen, napomáhá boji proti volným radikálům i tvorbě kolagenu v kůži.

Zobejte i večer

Lutein a zeaxantin podporují zdraví očí, přítomnost vápníku, fosforu, manganu, draslíku, vitaminu C a K je důležitá pro kosti a melatonin má vliv na kvalitu spánku. Problémy s očima, kostmi i spánkem jsou s přibývajícími roky běžné, stejně jako zpomalování metabolismu a zhoršení trávení. I s tím může hroznové víno pomoci, protože působí mírně projímavě. Pokud vás trápí zácpy a nepravidelné vyměšování, dejte se hrst hroznů ve večerních hodinách.

Související články

Zdroje: zdravizone.cz,  healthline.com