Kanadská borůvka – Vaccinium corymbosum
Zdroj: Profimedia.cz

Co se stane s tělem, když denně sníte hrst kanadských borůvek: Téměř zázrak

Drobné modré plody jsou ideální potravinou a považují se za všelék. Proč byste si měli dopřát hrst borůvek denně? Dokonale a chutně tak podpoříte své zdraví!

Borůvky jsou elixír života

Borůvky se řadí mezi superpotraviny, a to i podle vědeckých studií, protože mají naprosto výjimečnou skladbu výživných látek. Výčet je opravdu pestrý. Jsou plné speciálních antioxidantů jménem karotenoidy, které zastupují lutein a zeaxantin. Zároveň se jedná o naprostou vitamínovou bombu, protože v nich najdete vitamíny A, B2, B5, B6, C, E. Borůvky kromě toho vaše tělo také obdarují vysokou dávkou železa, manganu, hořčíku, sodíku, draslíku, vápníku, mědi, chromu, zinku, selenu a fosforu.

Borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum), známá jako kanadská borůvka. Díky borůvkám dokonale posílíte svoji imunitu a možná i omládnete! Zdroj: Shutterstock.com / Krzysztof Slusarczyk

Udělejte blaho tělu

Díky borůvkám dokonale posílíte svoji imunitu a možná i omládnete! Antioxidanty totiž dokonale podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Borůvky tak zpomalují známky předčasného stárnutí jako nadměrnou tvorbu vrásek a stařeckých skvrn. Ochrání vás nejen před vypadáváním vlasů, ale jsou i výbornou prevencí před šedým zákalem, osteoporózou, případnou demencí a Alzheimerovou chorobou. Proto není divu, že byly borůvky zařazeny do skupiny nejvýživnějších potravin na světě.

Borůvky aktivují mozek

Antioxidanty toho umí opravdu mnoho, a dokonce si poradí i se zdravím vašeho mozku. Dokonale ho zbavují neurotoxicity a oxidačního stresu, které značně urychlují procesy stárnutí. Významnou roli zde hrají i obsažené flavonoidy, které zpomalují ztrátu kognitivních funkcí u stárnoucích lidí. Doslova chrání mozek před jeho degenerací a značně její postup zpomaluje. Zasluhuje se o to především kyselina gallová, kterou najdete i v ostružinách, jahodách a červeném vínu.

Borůvky vás obrní pevnou imunitou

Chcete se vyhnout virózám a poruchám imunitního systému? Smlsněte si pravidelně na borůvkách. Zachrání vás zejména vysoký obsah vitamínu C, významných minerálů a opět antioxidanty. Myslete tedy na konzumaci borůvek i během zimního období.

Sníží krevní tlak

Borůvky pomáhají zlepšovat stav u lidí trpících zvýšeným krevním tlakem. Pokud se léčíte s nějakým onemocněním srdce a cév, tak stojí za úvahu přidat do jídelníčku tyto velmi chutné bobule.

Vaše kosti budou pevné, jak skála

Díky obsaženému vápníku, železu, fosforu, hořčíku a manganu dostanou i vaše kosti skvělou výživu. Vitamín K společně se zinkem pak udržují sílu a pružnost kostí.

Srdce zdravé jako zvon

Borůvky neobsahují žádný cholesterol a zároveň jsou plné antokyanů, které nebezpečný cholesterol dokonale snižují. A zajímavost? Společně s jahodami můžete jejich konzumací snížit ohrožující riziko srdečního záchvatu až o celých 33 %.

Hebká a svěží pokožka

Vysoký obsah vitamínů C perfektně aktivuje kolagen obsažený v těle, a proto borůvky dokáží ochránit naši kůži předu nebezpečným UV zářením.

Kanadská borůvka je částečně samosprašná. Nejenže budete mít od borůvek roztomile modrou pusu, ale dokonce vám umějí vyloudit úsměv ve tváři. Zdroj: khaleesi/Shutterstock.com

Borůvky vás rozesmějí

Nejenže budete mít od borůvek roztomile modrou pusu, ale dokonce vám umějí vyloudit i úsměv ve tváři. Je to díky obsahu polyfenolů, které zlepšují náladu a podstatně eliminují rizika vedoucí k depresím.

Zdroje: www.zdravizone.cz, www.cpzp.cz, www.toprecepty.cz

Akční letáky