Nechte mátu, ať vám osvěží tělo i ducha

Mátový čaj je oblíbený bylinný nápoj známý svou osvěžující chutí a mnoha potenciálními zdravotními účinky. Pokud vám nevyhovuje chuť, která je velmi svěží až štiplavá, můžete mátu peprnou nahradit jiným druhem. Ty bývají významně jemnější, a přesto obsahují látky, které mohou přispět k hubnutí břicha i celého těla.

Tento krásně zpracovaný příspěvek pro vás na YouTube kanále zpracovala Bylinkopedie.
Mátový čaj, stejně jaké jiné nápoje, sice neumí zázraky na počkání, ale vaše hubnutí podpoří, jak jen je to možné. Posuďte sami.

Zdroj: Youtube

Jak máta podporuje hubnutí?

Jako vesměs všechny bylinné čaje i ten mátový obsahuje jen minimum kalorií, respektive zhruba 4 kalorie na šálek. Jde tedy o nápoj, který můžete směle konzumovat i při půstu, toto množství kalorií proces spalování ani autofagie nijak neovlivní.

Čaj má příjemnou chuť i vůni, které obojí přirozeně potlačují chuť na jídlo a přejídání. Máta velmi rychle pomáhá při střevních obtížích a harmonizuje zažívání. Nehrozí vám proto nadýmání a plynatost či případné zácpy, které se mohou někdy díky radikální změně jídelníčku objevit.

Máta a skořice

Máta, podobně jako třeba skořice, má i přirozeně nasládlou chuť a vůni. Není vyloženě sladká, přitom částečně uspokojuje touhu po sladkém. Navíc nápoj hydratuje a stejně šálek vody před jídlem může významně ovlivnit pocit nasycenosti i podpořit následné trávení. A to vše se při hubnutí počítá.

Dalším problémem hubnutí bývá stres, který zažíváme, když se úporně o něco snažíme, ale výsledky nejsou tak rychlé, aby naše napětí mohly uspokojit. Máta uklidňuje a zbavuje i úzkosti.

Svěží dech a konec bolavých svalů

Kromě příjemně svěžího dechu a množství antioxidantů a živin nabízí mátový čaj také mírnou úlevu svalstvu. Pokud se hodně hýbete, posilujete a cvičíte, pak vám máta pomůže i k relaxaci namáhaného svalstva. Pokud však toužíte po silnějším účinku, použijte mátovou mast nebo olej na masáž.

Máta peprná sice neobsahuje stimulanty, které rozproudí krev v žilách, ale působí tímto způsobem na mysl. Podporuje bdělost a pocit svěžesti, což je rozhodně přínosné ve všech ohledech, ať už hubnete nebo ne.

3x denně mátový čaj a břicho splaskne

Mátový čaj vám může jen prospět. Je velmi dobře přijímán a můžete jej vypít opravdu hodně. Čaj lze jednoduše připravit jak z čerstvé, tak i sušené. Pokud máte vlastní mátu, pak také tušíte, že lístky dobře schnou a z pevnějších stonků je lze dobře zdrhnout naráz. Což je jednodušší než otrhávání jednotlivých listů.

K přípravě čaje budete potřebovat čajovou lžičku sušené máty nebo hrstku čerstvé na hrnek horké vody. Zalijte lístky vroucí vodou, nechte 5 až 10 minut louhovat, sceďte a vypijte. Čaj samozřejmě lze i sladit, ale pak je jisté, že kalorií přibude a nevyužijete tak příjemné sladké vůně a chutě máty. Pokud je to nutné, použijte na doslazení raději lístek stévie nebo například vysoce sladící nízkokalorický čekankový sirup.

Máta si také výborně rozumí s citronem a bude jí to slušet i ve studených limonádách nebo džbánu chladné vody.

Související články

Zdroje: healthline.com, webmd.com