Někteří z nás na nafouklé břicho prostě trpí, pak by snad stálo za to zjistit, které potraviny jsou problematické. Všichni však víme jak to vypadá, když jsme nafouklí. Často nejde jen o to, že nás tlačí kalhoty. Nafouknutí provází i spousta dalších nepříjemností jako plynatost, zhoršení zažívání, někdy i bolest žaludku nebo oblasti střev. Na nafouklé břicho si ale nemusíte zvykat, můžete se mu směle postavit.

Víte, čím si pomoci? Vyzkoušejte kurkumu podle návodu v tomto krátkém videopříspěvku z YouTube. Úskalí užívání kurkumy vám prozradí na kanále Little List Project:

Zdroj: Youtube

Zlaté koření

Pokud vás nafouklé břicho trápí, můžete sáhnout například po koření. Většina druhů bylinek i koření pozitivně působí na žaludek, tvorbu žluči i funkčnost střev. Mezi takové koření patří také kurkuma, která je dnes považovaná nejen za skvělý prostředek napomáhající trávení, ale také působící proti zánětům, obsahující velké množství antioxidantů a snad i protirakovinných látek, jejichž výzkum probíhá už několik let.

Žlutý kurkumin

Kurkuma je jednoduše velmi zajímavá, perspektivní je především v ní obsažené žluté barvivo nazývané kurkumin. To je a bylo zkoumáno také vědecky, a proto rozhodně nelze říct, že jsou to všechno jen babské řeči. Mnohé zdravotní dopady kurkuminu jsou již podložené.

Jak ji kombinovat?

Vědci se také například soustředili na to, jak to zařídit, abychom zdraví prospěšné látky z kurkumy dokázali lépe vstřebat. Ukázalo se, že organismus si s ní dokáže významně lépe pomoci, pokud je kombinovaná s černým pepřem, ale také s tuky. Studie z roku 1998 s výmluvným názvem „Vliv piperinu na farmakokinetiku kurkuminu u zvířat a lidských dobrovolníků“ prokázala lepší vstřebávání látek díky pepři nejen u krys, ale také u lidských dobrovolníků.

Kvalitní tuky

V případě konzumace s tuky je vhodné použít tuky co nejkvalitnější, především pokud se rozhodnete užívat kurkumu pravidelně. Malé množství ořechů se proto zdá být ideální. Oblíbený je také kokosový olej, ale o jeho vnitřním užívání a skutečných dopadech na zdraví se spekuluje.

Související články

Zdroje: healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov