S kaloriemi navíc můžete zatočit i při úklidu.
Zdroj: Dean Drobot / Shutterstock.com

Hubněte domácími pracemi: Jakou běžnou činností spálíte nejvíce kalorií?

Nebaví vás držet dietu a přesto by se vám hodilo nějaké to kilo shodit? V domácích podmínkách často nebývá na cvičení ideální prostor. Navíc někdy chybí čas, chuť a nebo obojí. K tomu všemu nám opatření zavedená v době šíření epidemie nového typu koronaviru spoustu oblíbených aktivit znemožnila.

Domácí práce místo fitka?

Nějaké ty kilokalorie můžeme spálit i domácími pracemi. Samozřejmě, že podobně jako při sportování, i tady platí, že celkový výdej energie záleží na naší hmotnosti, délce a intenzitě činnosti. Podrobně bývají tyto varianty rozpracované v kalorických tabulkách.

Nejednu kalorii můžeme spálit při svižném luxování. Nejednu kalorii můžeme spálit při svižném luxování. Zdroj: ArtFamily / Shutterstock.com

Pro srovnání uvádíme také obdobný výdej energie při zábavnějších aktivitách. Následující příklady se vztahují na osoby vážící 65-75 kg. Při běžném úklidu a kuchyňských pracech spálí taková osoba za hodinu činnosti přibližně 175 kcal (733 kJ). Podobný výdej kalorií připadá na mytí nádobí nebo vaření či hru na hudební nástroje. Méně energie vydáme při žehlení – 160 kcal (670 kJ). O něco více energie nás bude stát péče o malé dítě. Všelijaké zvedání, koupání a další aktivity se mohou postarat o 210 kcal (879 kJ), podobně jako mytí oken, převlékání postelí a stlaní či lehká jízda na rotopedu. Šikovnou „spalovací“ aktivitou je luxování – za hodinu můžeme spálit až 274 kcal (1147 jK). Hravě tak nahradíme hodinu strávenou hraním badmintonu nebo jógou.

Z méně častých aktivit zmiňme drhnutí podlahy a drátkování – 380 kcal (1591 kJ) či stěhování nábytku – 420 kcal (1758 kJ). Pochopitelně, že rychlý společenský tanec je asi pro většinu z nás příjemnější aktivitou, než drhnutí podlahy. Stěhování nábytku je výdejem energie možné přirovnat k bowlingu.

Skvělým spalovačem kalorií je i drhnutí podlahy. Skvělým spalovačem kalorií je i drhnutí podlahy. Zdroj: ConstantinosZ / Shutterstock.com

Dělat něco hodinu je nuda

Ne každou domácí práci však můžeme a dokážeme dělat celou hodinu. Nic nám však nebrání si vše šikovně nakombinovat. Příkladem, jak skloubit dvě užitečné činnosti (tedy úklid a pohyb), je experiment, který připravili odborníci z institutu Good Housekeeping. Za dvě hodiny uklízení spálili účastníci pokusu 602 kalorií, zatímco při uběhnutí 5 kilometrů jen 374 kalorií. Součástí testu byly tyto aktivity: luxování (20 / 86), úklid koupelny (20 / 100), vytírání (20 / 107), umývání oken (20 /115) a utírání prachu (40 / 194). První číslo v závorce představuje čas, který danou aktivitou testované osoby strávily, druhé množství spálených kalorií.

Zdroj: kaloricke-tabulky.cz, www.goodhousekeeping.com

Akční letáky