Shazování váhy po padesátce a v období menopauzy je pro spoustu žen obávaným strašákem. A je to zbytečné, protože to jde. Stačí mít jen pravidelný režim s dostatkem pohybu i spánku a dodržovat zdravý jídelníček. Nedejte na výmluvy, které možná slyšíte kolem, raději udělejte vlastní pevné rozhodnutí.

Nikdy nehladovte

Jíst se musí a je to potřeba. Takže určitě vynechte zbytečné hladovění a jezte jen vyvážené porce jídla. Při snižování tělesné hmotnosti dbejte na výběr kvalitních a zdravých surovin. Nemusíte hned počítat kalorie, častokrát nevypovídají o výživové hodnotě celého pokrmu. Spíše se zaměřte, abyste měli nízký glykemický index a bylo v rovnováze vylučování hormonu inzulínu. Jakmile máte pocit hladu nebo vás obtěžují chutě na sladké, je to známka toho, že index kolísá a není stabilní. Proto upřednostněte konzumaci dostatečného množství bílkovin a výrazně snižte tuky a sacharidy.

Žádné nezřízené přejídání

Určitě znáte situaci, že když se člověk pár dní přejídá, hlad se hlásí častěji. Je to způsobeno hlavně tím, že se strava většinou skládá z většího podílu cukrů, jako jsou např. pečivo, brambory, cukrovinky nebo alkohol. Po takovém jídle se okamžitě zvýší krevní cukr i koncentrace inzulínu, a tudíž přijde i hlad. Ovšem jakmile snížíte příjem cukrů a nahradíte je zdravými tuky a bílkovinami, snížíte pocit prázdného žaludku.

Žádný stres a předem stravu plánujte

Vždy se dopředu zamyslete, jaké pokrmy si dáte následný den. Vaše jídlo by mělo na talíři obsahovat:

  • 40-50 % sacharidů
  • 20-35 % bílkovin
  • 20 % tuků

Dodržujte pětihodinové přestávky

Nechat tělo vždy dostatečně vytrávit a nepřecpávat se, je základ. Proto je velmi důležité mít mezi jednotlivými jídly dostatečné rozestupy. Každý den si dejte tři kvalitní jídla, tedy snídani, oběd a večeři. Mezi těmito chody byste měli mít 5 hodin pauzu. Právě v tu dobu a také během nočního spánku klesá v těle hladina inzulínu tak, že dojde k efektivnímu spalování tuku.

Proč nejíst pětkrát denně, ale jen třikrát

V tomto případě zůstává hladina inzulínu stále zvýšená a tělo tvoří spíš než svalovou hmotu tuk. Pokud jíte pětkrát denně, je také snížena produkce řady hormonů, které běžně tělo chrání před mnoha záněty, a dokonce i před stárnutím.

Nahraďte bílý cukr zdravými sladidly

Vyvarujte se potravin s bílým cukrem a vsaďte na zdravé cukry. Najdete je v ovoci i zelenině, také v rýži, produktech z ovsa a celozrnných výrobcích. Díky tomu dodáte tělu i nepostradatelné vitamíny a minerály.

Pryč s polotovary

Vždy je nejlepší jíst a vařit z čerstvých produktů a vyhnout se všem polotovarům a předem zpracovaným či instantním výrobkům. Většinou jsou plné soli, nezdravých aditiv, konzervantů a cukru. Vždy když si uvaříte jídlo z „čistých“ potravin, máte jistotu, že víte, co jíte. Využijte k dochucení bylinky či koření.

Slaďte zdravě medem

Med je skvěla alternativa cukru s mnoha výhodami. Má velmi blahodárné účinky na lidské zdraví a neobsahuje sacharózu, kterou lidský organismus nejprve metabolicky štěpí na fruktózu a glukózu. Teprve až poté jsou tyto jednoduché cukry využity v lidském těle. Když budete sladit výhradně medem, ulevíte tělu, protože ho ušetříte namáhavého metabolického štěpení. A bonus? Med vám nikdy oproti cukru nezpůsobí nadváhu! Naopak bývá skvělým pomocníkem při hubnutí, obsahuje totiž užitečné vitamíny, antioxidanty, minerály, bílkoviny a vlákninu. Skvěle tedy detoxikuje celý organismus, nastartuje metabolismus a nezvyšuje hladinu glukózy v krvi.

Budujte svaly

V každém případě se pravidelně věnujte nějakému aktivnímu pohybu, nejlépe takovému, který vám bude dělat radost. Zkuste třeba jógu, plavání, jízdu na kole, běh nebo tanec, ale skvělé jsou i dlouhé svižné procházky.

Související články

Zdroje: www.zeny.cz, www.zena.aktualne.c, www.drzsefit.cz