Připravujete se na plavkovou sezónu a dáváte si do pořádku figuru? Vsaďte nejen na pravidelnou dávku aktivního pohybu, ale i na zdravý jídelníček. A stejně tak si vyjasněte, jestli si budete dopřávat alkohol, nebo se ho na nějakou dobu raději vzdáte.

Co se děje s tělem, když přestanete pít alkohol? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Jirka vysvětluje věci:

Zdroj: Youtube

Hubnutí a alkohol

Pokud jste se rozhodli zhubnout, vašemu tělu prospěje se alkoholu vyhnout. Díky tomu vás čeká mnoho pozitivních změn. Brzy pocítíte příval nové energie, budete se cítit více odpočatí a fresh, a navíc budete působit svěžím dojmem.

Pokud patříte mezi pravidelné konzumenty alkoholu, jeho vysazení vám zpočátku k úbytku kil jistě pomůže, ale nejde sázet jen na abstinenci. Hubnutí je komplexní proces, který je nutné kombinovat s celkovým zdravým životním stylem.

Uspořené kalorie a rychlejší metabolismus

Faktem je, že alkohol zpomaluje metabolismus, díky čemuž organismus hůře zpracovává tuky a cukry. Zároveň má alkohol poměrně dost kalorií a někdy i vysoký obsah cukru. Prohřeškem je i to, že se většinou konzumuje večer a v noci.

V případě, že se vzdáte šesti 175 ml sklenic vína týdně, vyhnete se zhruba 960 kaloriím. V podstatě to jsou 3 hamburgery nebo 5,5 sáčků smažených bramborových lupínků. Jestliže si pravidelně dáváte cca 6 půllitrů piva týdně, vzdáte se 1080 kalorií, tedy 6 sáčků lupínků nebo 5 tabulek čokolády. A jaké další výhody vám alkoholový půst přinese?

Zvýší se kvalita spánku

Už týden po vynechání alkoholu jistě zaznamenáte změny ve spánku. Budete spát mnohem lépe a ráno se budete cítit více odpočatí. Díky tomu budete také mnohem produktivnější v následném dni.

Ve chvíli, kdy má tělo v sobě alkohol, upadá přímo do hlubokého spánku a dochází k absenci fáze REM. Přestože by mělo docházet k 6 až 7 cyklům REM za noc, vlivem alkoholu probíhá pouze jeden nebo dva. A i kvalitní spánek vám pomůže k rychlejšímu hubnutí. Napomáhá vyrovnané hladině hormonů, které vyvolávají sytosti.

Lepší hydratace

Alkohol organismus dehydratuje a při jeho požívání ztratí přibližně 4x větší množství tekutin oproti tomu zkonzumovanému. Následkem toho dochází často k nadměrné únavě, nevolnostem, bolestem hlavy, suchu v ústech, nebo ochablé a vysušené pokožce. Pokud se alkoholu vzdáte, těmto nesnázím se dozajista vyhnete.

Související články

Zdroje: www.priorygroup.com, www.novinky.cz, www.idnes.cz