Pátráte po zdravém a efektivním způsobu, jak se zbavit nadbytečných kilogramů, i když jste již ve zralém věku? Určitě to nevzdávejte! Raději vsaďte na dietu, která si získala srdce žen 50+ po celém světě.

Nejenže je nenáročná na dodržování, ale je i pestrá, a hlavně vede k viditelným výsledkům. Jedná se o rychlý způsob, jak přijít o nadbytečná kila a zároveň dodávat organismu dostatek živin. Jak přesně na to a proč je skandinávská dieta populární?

Je severská strava novou středomořskou dietou? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Click On Detroit Local 4 WDIV:

Zdroj: Youtube

Zdravá a vyvážená

Tento druh diety se zaměřuje na konzumaci čerstvých a plnohodnotných potravin, které dodávají organismu všechny potřebné živiny. Nehrozí vám tak žádné deficity a budete se stále cítit skvěle.

Snadné dodržování

Na rozdíl od složitých dietních plánů se skandinávská dieta řídí jednoduchým principem tzv. „čtyř hrstí“. Díky tomu se snadno dodržuje a jednoduše se zařadí do každodenního života.

Efektivní hubnutí

Velikou výhodou skandinávské diety je trvalý úbytek váhy bez následného jojo efektu. Dokonce lepší než při dodržování principů tolik oblíbené středomořské stravy. Tento způsob hubnutí je vhodný i pro jedince, kteří jej nemohou podpořit fyzickou aktivitou.

Jak skandinávská dieta funguje

Základem skandinávské diety je princip čtyř hrstí. Znamená to, že si na každý den připravíte tři jídla, z nichž minimálně dvě se budou skládat ze 2 hrstí zeleniny, 1 hrsti bílkovin, 1 hrsti ovoce nebo sacharidů a 1 až 3 lžic tuku. Velikost hrstí si přizpůsobíte individuálně podle velikosti své dlaně. Důležité je dodržovat poměr živin a dbát na pestrost stravy.

Co konzumovat

Skandinávská dieta vám umožňuje jíst širokou škálu zdravých potravin. Mezi doporučené patří všechny druhy zeleniny, ať už v syrová, vařená, dušená nebo grilovaná. Na denním pořádku by mělo být i ovoce.

Nejlépe čerstvé, ale i sušené nebo ve formě šťávy. Organismus potřebuje i svou dávku bílkovin, které jsou v rybách, vejcích, mléčných výrobcích, luštěninách a tofu. Stejně tak nezapomínejte na pravidelný přísun sacharidů.

Jezte tedy rýži, celozrnné potraviny, brambory a ovesné vločky. Organismus ocení i zdravé tuky, takže si v doporučených dávkách dopřávejte i olivový olej, ořechy, semínka a avokádo.

Související články

Zdroje: www.aazdravi.cz, www.apetitonline.cz, www.elle.cz