Jaké jsou příznaky měsíc před infarktem?
Zdroj: Shutterstock

7 signálů vašeho těla měsíc před infarktem. Nemáte je také?

Infarkt je nebezpečná věc. Podle statistik na něj umírá každý šestý Evropan. A jenom v České republice si ročně vyžádá 15 000 obětí. Podle odborníků je tohle skóre zbytečně velké. Stačilo by, kdyby nemocní včas vyhledali lékařskou pomoc.

Když se řekne infarkt, většina lidí si představí sýpajícího člověka, který se drží na hrudníku a padá k zemi… Alespoň tímhle způsobem byl vždycky vypodobňován v televizních filmech a seriálech. Pravdou je, že onemocnění většinou nepřijde jako blesk z čistého nebe, ale dává o sobě vědět mnohem dřív, formou drobných „varování“, které byste neměli podceňovat. A tady je sedm z nich.

Tlak na hrudníku

Jaké jsou varovné signály blížícího se infarktu, se můžete podívat v tomto videu v angličtině. V nastavení lze pustit české titulky. 

Zajímavé je, že nemoc se projevuje s jinou intenzitou u mužů a u žen. Jedním z typických varování před infarktem jsou bolesti na hrudi. Nemocní často tento stav popisují i jako „těžký balvan“ na hrudi, který však do deseti minut odezní. Tahle epizoda má ale pokračování a často končí infarktem. U žen nejsou bolesti na hrudi tak silné, proto spousta z nich netuší, že se nějaký infarkt blíží. Nevolnost zaměňují za únavu, což se jim ve finále může vymstít. Když pak infarkt udeří s větší razancí, balancují mezi životem a smrtí. A často je pak pozdě.

Tlak na hrudi je jedním z varovných příznaků infarktu. Tlak na hrudi je jedním z varovných příznaků infarktu. Zdroj: Profimedia

Přílišná dušnost

Což o to, všichni někdy funíme do schodů. Příčinou může být cokoliv – špatná fyzička, nadváha, nebo i varovné signály blížícího se infarktu. Proto pokud na dušnost trpíte častěji, vyhledejte lékaře. Zachráníte si tím možná život.

Trápí vás častá dušnost? Raději zajděte k lékaři. Trápí vás častá dušnost? Raději zajděte k lékaři. Zdroj: Profimedia

Častá závrať

Houpá se s vámi svět a vy ztrácíte půdu pod nohama? Důvodů k téhle zvláštní indispozici může být spousta, například špatný pitný režim, nedostatek jídla nebo nízký tlak. V případě, že máte závrať často nebo se objeví v kombinaci s dušností či tlakem na hrudi, je potřeba jednat!

Extrémní únava

Nikdo nejsme ze železa. A občas se každý z nás cítí slabý jako moucha. Totální „výpadek energie“ je jeden z varovných příznaků infarktu. Objevuje se klidně měsíc před atakou, proto ho není radno brát na lehkou váhu. Únava bývá jedním z průvodních znaků „ženského infaktu“.

Za únavo se mohou skrývat vážnější obtíže. Za únavou se mohou skrývat vážnější obtíže. Zdroj: Profimedia

Nevolnost a zažívací obtíže

Podle odborníků se blížící se infarkt projevuje žaludečními obtížemi a nevolností. Dotyčný pak celou dobu říhá a zvrací. Leckdy jsou tyto symptomy zaměňovány s refluxem či pálením žáhy. Nevytvářejte žádné domněnky a raději se stavte u praktického lékaře a nechte se pořádně vyšetřit.

Nevolnost a trávicí obtíže mívají souvislost i s infarktem. Nevolnost a trávicí obtíže mívají souvislost i s infarktem. Zdroj: Profimedia

Bolesti zad

Typické jsou také bolesti zad, břicha a čelisti, které se dostavují náhle.

Nadměrné pocení

Připadáte si v poslední době zpocení jako slanečci? Důvodů k větší produkci potu může být spousta – nejčastěji to bývají různé hormonální změny či nadváha. Ale také může jít o hlásící se infarkt. Proto sledujte propocená trička a když je jich moc, navštivte odborníka.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govwww.idnes.czzdravi.euro.cz

Akční letáky