Infrakabiny nás na rozdíl od klasické sauny nezahřívají pomocí saunových kame

n, ale využívají infrazářiče. Tepelné záření v části infračerveného spektra, které z nich sálá, proniká do pokožky a prohřívají především tělo, nejen prostor. Teplota se pohybuje jen mezi 40 až 65 °C podle přání. To je málo na cykly ohřívání a ochlazování, ve kterých spočívá klasické saunování. Ale dost na dokonalé prohřátí těla, svalů, kloubů a případné pročišťující vypocení. Infrakabina, na rozdíl od klasické sauny, neslouží k otužování a prudké ochlazování po ní ani není vhodné. Zato je ideální k uvolnění namožených svalů, k prohřátí těla před sportem nebo protahováním, k povzbuzení krevního oběhu a metabolismu, k psychickému uvolnění. Díky prokrvení kůže se zlepšuje její tonus a zmírňuje celulitida.

Mírné zvýšení tělesné teploty pomáhá bojovat i s viry a bakteriemi, povzbuzuje imunitní systém. Pobyt v infrakabině s již propuknutým nachlazením může pomoci, ale také stav ještě zhoršit, záleží na konkrétním člověku i nemoci. Prohřátí však nikdy není tolik riskantní, jako by tomu bylo v sauně klasické.

Malá infrakabina do malého bytu

Do domu i bytu lze pořídit i malou klasickou saunu. Infrakabiny však mohou být ještě menší, pokud jsou určeny pro jednu či dvě osoby, a výhodou je rychlé nahřátí i mnohem menší spotřeba elektrické energie. V nabídce jsou i typy pro více lidí, ale je třeba si dobře rozmyslet, jestli je opravu využijeme a větší zabraný prostor i

vyšší spotřeba energie stojí za to. Cena se dále odvozuje od typu zářičů a především druhu dřeva, z něhož je kabina sestavená. Do interiéru ji obvykle nastěhujeme jako skládačku, kterou lze sestavit za pár hodin – dodavatelé infrakabin by měli poskytovat i odbornou montáž.

Jak ji co nejlépe využít?

Pro nahřátí potřebují kabiny jen 10 až 15 minut, novější typy zářičů ještě méně. Pobyt v ní by měl trvat přibližně 20 až 40 minut. Termostat udržuje teplotu na zvoleném stupni tím, že zářiče dle potřeby zapíná a vypíná. Výhodnější je však do sauny vstoupit již při nižší teplotě, po dobu pobytu nechat zářiče zapnuté a případně dle potřeby větrat, protože právě přímé sálání je nejúčinnější a pro tělo nejpřínosnější.