Název infrasauna může být zavádějící – přesnější je infrakabina. S klasickým saunováním nemá mnoho společného. Je rovněž přínosná pro zdraví i odpočinek, ale jinou cestou, přičemž spotřebuje méně elektrické energie.
Infrakabiny nás na rozdíl od klasické sauny nezahřívají pomocí saunových kame
Infrakabina pro dva zabere málo místa
Infrakabina pro dva zabere málo místaAutor: Shutterstock.com
/ Dario Lo Presti
Mírné zvýšení tělesné teploty pomáhá bojovat i s viry a bakteriemi, povzbuzuje imunitní systém. Pobyt v infrakabině s již propuknutým nachlazením může pomoci, ale také stav ještě zhoršit, záleží na konkrétním člověku i nemoci. Prohřátí však nikdy není tolik riskantní, jako by tomu bylo v sauně klasické.
Malá infrakabina do malého bytu
Do domu i bytu lze pořídit i malou klasickou saunu. Infrakabiny však mohou být ještě menší, pokud jsou určeny pro jednu či dvě osoby, a výhodou je rychlé nahřátí i mnohem menší spotřeba elektrické energie. V nabídce jsou i typy pro více lidí, ale je třeba si dobře rozmyslet, jestli je opravu využijeme a větší zabraný prostor i
infrazářiče uvnitř kabiny
vyšší spotřeba energie stojí za to. Cena se dále odvozuje od typu zářičů a především druhu dřeva, z něhož je kabina sestavená. Do interiéru ji obvykle nastěhujeme jako skládačku, kterou lze sestavit za pár hodin – dodavatelé infrakabin by měli poskytovat i odbornou montáž.
Jak ji co nejlépe využít?
Pro nahřátí potřebují kabiny jen 10 až 15 minut, novější typy zářičů ještě méně. Pobyt v ní by měl trvat přibližně 20 až 40 minut. Termostat udržuje teplotu na zvoleném stupni tím, že zářiče dle potřeby zapíná a vypíná. Výhodnější je však do sauny vstoupit již při nižší teplotě, po dobu pobytu nechat zářiče zapnuté a případně dle potřeby větrat, protože právě přímé sálání je nejúčinnější a pro tělo nejpřínosnější.