obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Infrakabina místo sluníčka: Teplo pro zdraví, krásu i pohodu

Název infrasauna může být zavádějící – přesnější je infrakabina. S klasickým saunováním nemá mnoho společného. Je rovněž přínosná pro zdraví i odpočinek, ale jinou cestou, přičemž spotřebuje méně elektrické energie.

Infrakabiny nás na rozdíl od klasické sauny nezahřívají pomocí saunových kame

Infrakabina pro dva zabere málo místa Infrakabina pro dva zabere málo místa Zdroj: Shutterstock.com / Dario Lo Presti Infrakabina pro dva zabere málo místaAutor: Shutterstock.com / Dario Lo Presti

n, ale využívají infrazářiče. Tepelné záření v části infračerveného spektra, které z nich sálá, proniká do pokožky a prohřívají především tělo, nejen prostor. Teplota se pohybuje jen mezi 40 až 65 °C podle přání. To je málo na cykly ohřívání a ochlazování, ve kterých spočívá klasické saunování. Ale dost na dokonalé prohřátí těla, svalů, kloubů a případné pročišťující vypocení. Infrakabina, na rozdíl od klasické sauny, neslouží k otužování a prudké ochlazování po ní ani není vhodné. Zato je ideální k uvolnění namožených svalů, k prohřátí těla před sportem nebo protahováním, k povzbuzení krevního oběhu a metabolismu, k psychickému uvolnění. Díky prokrvení kůže se zlepšuje její tonus a zmírňuje celulitida.

Mírné zvýšení tělesné teploty pomáhá bojovat i s viry a bakteriemi, povzbuzuje imunitní systém. Pobyt v infrakabině s již propuknutým nachlazením může pomoci, ale také stav ještě zhoršit, záleží na konkrétním člověku i nemoci. Prohřátí však nikdy není tolik riskantní, jako by tomu bylo v sauně klasické.

Malá infrakabina do malého bytu

Do domu i bytu lze pořídit i malou klasickou saunu. Infrakabiny však mohou být ještě menší, pokud jsou určeny pro jednu či dvě osoby, a výhodou je rychlé nahřátí i mnohem menší spotřeba elektrické energie. V nabídce jsou i typy pro více lidí, ale je třeba si dobře rozmyslet, jestli je opravu využijeme a větší zabraný prostor i infrazářiče uvnitř kabiny infrazářiče uvnitř kabiny Zdroj: Shutterstock.com / Dario Lo Presti vyšší spotřeba energie stojí za to. Cena se dále odvozuje od typu zářičů a především druhu dřeva, z něhož je kabina sestavená. Do interiéru ji obvykle nastěhujeme jako skládačku, kterou lze sestavit za pár hodin – dodavatelé infrakabin by měli poskytovat i odbornou montáž.

Jak ji co nejlépe využít?

Pro nahřátí potřebují kabiny jen 10 až 15 minut, novější typy zářičů ještě méně. Pobyt v ní by měl trvat přibližně 20 až 40 minut. Termostat udržuje teplotu na zvoleném stupni tím, že zářiče dle potřeby zapíná a vypíná. Výhodnější je však do sauny vstoupit již při nižší teplotě, po dobu pobytu nechat zářiče zapnuté a případně dle potřeby větrat, protože právě přímé sálání je nejúčinnější a pro tělo nejpřínosnější.

Akční letáky