Ženy, kterých se potíž dotýká častěji, se s problémem nerady svěřují, odhady o počtu nemocných se proto různí. Odhaduje se, že inkontinence různého typu a stupně se týká od 10 do 58 % žen.

Nechtěný únik moči mívá nejrůznější příčiny. Pokud se projeví v mladším a raném střední věku (často jako důsledek fyzických změn při těhotenství a po porodu), může vymizet i bez léčení.

Když se vyvine později a především po menopauze, zůstává – pokud není léčena – trvale. Stud v tomto případě není na místě, toto onemocnění se totiž dá docela úspěšně léčit.

Typy inkontinence

Ženy nejčastěji trpí tzv. stresovou inkontinencí (podle odhadů jí trpí třetina žen středního a staršího věku – 2x více než mužů). Příčinou bývá náhlé zvýšení nitrobřišního tlaku a tím i tlaku na močový měchýř při kašli nebo kýchnutí, při fyzické aktivitě, ale i při smíchu. Toto náhlé zvýšení nitrobřišního tlaku se v odborném názvosloví nazývá „stres“ – s psychickým stresem tedy nemá nic společného.

Při druhém typu inkontinence – urgentní inkontinenci – dojde k náhlému nucení s únikem moči bez zjevné příčiny. Může být vyvolána pouhým zvukem tekoucí vody nebo po vypití velkého množství tekutin najednou. K tomuto typu nemoci patří i tzv. hyperaktivní močový měchýř, který odborníci označují zkratkou OAB.

Oslabené svalstvo močového měchýře bývá příčinou inkontinence z důvodů přeplnění tohoto orgánu. Důvodem může být nervové poškození při cukrovce, zablokování močovým kamenem nebo nádorem.

Příčinou tzv. reflexní inkontinence bývá neurologické onemocnění, poranění mozku nebo míchy.

Co vás čeká u lékaře

Nejdůležitější je správné určení typu inkontinence. Před návštěvou lékaře je proto vhodné ujasnit si, kdy jsou potíže nejvíc nepříjemné, v jakých situacích nejčastěji dochází k úniku moči.

Lékař se bude ptát i na některá minulá i současná onemocnění – infekce či gynekologické nemoci, a také na léky, které užíváte.

Po příchodu do ordinace (pokud nevíte, kam se obrátit, zeptejte se svého praktického lékaře) pravděpodobně nejdřív vyplníte tzv. sebeposuzovací dotazník a dostanete „domácí úkol“ – vyplňovat tzv. mikční deník včetně záznamů o množství tekutin, které denně vypijete.

Lékař rovněž vyšetří močový měchýř, aby se vyloučila jiná onemocnění močového traktu, a zajistí rozbor moči, u žen doporučí prohlídku u gynekologa a u mužů zjišťuje stav prostaty.

Jak se inkontinence léčí

Léčebná opatření, především u prvních dvou typů nemoci, by měla v první řadě spočívat v dodržování pitného režimu a v tréninku močového měchýře – cílem je snížit potřebu jít na toaletu jen každé 3 až 4 hodiny. Mnoho pacientů
totiž „mapuje“ toalety ve svém okolí na obvyklých trasách a preventivně na ně chodí co nejčastěji. Měchýř si tak navykne udržovat jen menší množství moči.

Při inkontinenci jakéhokoli typu neomezujte množství přijímaných tekutin

Stresová inkontinence je důsledkem ochabnutí svalů pánevního dna, proto lékaři doporučují provádět – i preventivně – speciální cviky na jejich posílení (nejznámější jsou tzv. Kegelovy cviky).

Pokud je problém větší, provádí se v poslední době poměrně běžně miniinvazivní operace s pomocí speciální pásky, která vrátí močový měchýř do správné polohy. Urgentní inkontinenci zase úspěšně zmírňují některé typy moderních léčiv (anticholinerika).

Inkontinenční pomůcky

I v případě lehké formy inkontinence – například při občasném úniku moči při kýchnutí – je na místě použití vhodných kompenzačních pomůcek. Nespoléhejte na běžné menstruační vložky, ty jsou v tomto případě zcela nevhodné. Speciální absorpční vložky (jsou k mání i v nenápadném miniprovedení slip) absorbují 2x více tekutiny než obyčejné vložky a navíc neutralizují nepříjemný zápach moči.

V případech, kdy je například léčba nemožná, nezdařila se nebo ještě nezabrala, jsou speciální vložky pravým dobrodiním, nabízeny jsou v několika velikostech a také v odlišném provedení pro ženy či muže.

Kromě již zmiňovaných absorpčních vložek nabízejí specializované značky také natahovací nebo plenkové kalhotky (opět různých velikostí a různých absorpčních schopností), vložné pleny a podložky na ochranu lůžka.

Solidní prodejci nabízejí možnost vyzkoušet inkontinenční pomůcku zdarma – předtím vám navíc pomocí jednoduchého dotazníku pomohou zvolit tu nejvhodnější právě pro vás.

Cvičení pomáhá nejen při inkontinenci

Jak již bylo řečeno, některým typům inkontinence se dá předejít (anebo je udržet v přijatelné míře) speciálním cvičením na posilování svalů pánevního dna. Tyto svaly jsou celý život stlačovány orgány břišní dutiny.

U žen mají podpůrnou funkci pro dělohu, u obou pohlaví pak podpírají močový měchýř a konečník, pomáhají uzavírat jejich svěrače, a tím brání úniku moči, stolice a plynů. Regulují i polohu střev a pohlavních orgánů, a tak jsou důležité i pro správné sexuální reakce.

Následkem těhotenství (především mnohočetných) a porodů se tyto poměrně drobné svaly poškozují, pasivním způsobem života a stárnutím ochabují. Vadí jim i zvedání těžkých předmětů nebo chronický kašel.

Problematickým obdobím je klimakterium, kdy pokles hladiny estrogenů ovlivňuje i sílu sliznice močové trubice a pochvy, což následně vede k problémům s inkontinencí. Prevence (patří k ní i užívání speciálních doplňků stravy s fytoestrogeny - např. Ive s výtažky z jetele a sóji) a pravidelné cvičení dokáží problémy do velké míry eliminovat.

Cviky, které vedou ke zpevnění pánevního dna, jsou důležité pro ženy i muže i tehdy, když člověk (zatím) nemá potíže.

Cvičení se doporučuje také

  • při poklesu pánevních orgánů u žen (děloha, močový měchýř, pochva, konečník),
  • při ochabnutí nebo poranění pánevního dna při porodu,
  • při problémech s páteří, především v bederní oblasti,
  • po gynekologických operacích (ochablost svalů v této oblasti může u žen vést ke snížení intenzity prožitků při sexuálním styku nebo k bolestivosti).
  • Cvičení Je vhodné po operacích prostaty u mužů a při poruchách sexuálních funkcí (snížená citlivost, bolestivost při styku, předčasná ejakulace apod.).
  • U mužů může cvičení svalů pánevního dna zlepšovat i kontrolu ejakulačního reflexu a je proto doporučováno při léčbě předčasného vyvrcholení.

Jak cvičit

Pokud se s cvičením tohoto typu setkáváte poprvé, je vhodné poradit se s odborníkem. Podmínkou úspěchu je totiž správný nácvik a bezchybné provádění cviků. Kde se poblíž vašeho bydliště kurzy pod odborným vedením pořádají, by vám měl sdělit lékař. Potřebné informace lze zjistit i na internetu.

Kromě Kegelových cviků vám může být inspirací i cvičení svalů pánevního dna technikou „pelviscore“ podle norské fyzioterapeutky Kari Bø (více informací najdete na www.programprozeny.cz, kde si můžete vyžádat i DVD s návodem na cvičení zdarma).

Cvičte ve vyvětrané místnosti, na podložce (karimatka), ve volném oděvu. Samozřejmostí je vyprázdněný močový měchýř, hodinu před cvičením nejezte. Každý cvik několikrát opakujte, cvičte do krajních poloh, ale bez pocitu bolesti. Kontrolujte svaly pánevního dna a správné podsazení pánve.

Cvičení

V lehu na boku se opřete o předloktí tak, aby byl loket pod ramenem. Břišní svaly vtahujte k páteři. Pomalu zvedejte hýždě, nahoře několik vteřin vydržte a pak boky pomalu spouštějte. Opakujte 6x na každou stranu.

V kleku na kolenou (palce nohou se dotýkají, ale kolena jsou rozevřená) skloňte trup a čelo položte na sepjaté paže. Napněte svaly pánevního dna, po několika vteřinách uvolněte. Opakujte 10-12x. Intenzivní variace: napněte pánevní dno, držte napětí a poté je dodatečně 4-5x rychle napínejte v malých intenzivních kontrakcích.

V lehu na břiše pokrčte jednu nohu, čelo se opírá o složené ruce. Napněte svaly pánevního dna co nejsilněji, držte 10 vteřin, pak uvolněte. Opakujte 8x, pak nohy vyměňte. Intenzivní variace: napněte pánevní dno, držte napětí a poté je dodatečně 4–5x rychle napínejte v malých intenzivních kontrakcích.

Toto cvičení účinně přispívá k redukci nekontrolovaného úniku moči například při kašli. Jde o to, nejprve svaly napnout, poté držet napětí až ke kašli a teprve pak uvolnit.

Vstoje (nohy jsou roztažené na šířku boků) napněte pánevní dno, držte napětí, poté zakašlete a uvolněte. Několikrát opakujte a zkuste přitom nadzvednout židli. Důležitá je správná zvedací technika: přistupte těsně k židli, pokrčte kolena a skloňte boky, poté napněte pánevní dno, držte napětí, narovnávejte nohy a zvedejte židli.

Foto Shutterstock a archiv