inkontinence z přetékání se projevuje hlavně u mužů
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nepodceňujte inkontinenci. Může být projevem mrtvice, alzheimera i nádoru

Během života se s ní setká polovina z nás, chronicky trpí samovolným únikem moči 16 procent populace. Je to nejen zdravotní, ale také sociální a hygienický problém, a přesto se o něm příliš nemluví.

Inkontinence moči je definovaná jako jakýkoliv samovolný únik moči. Může nás postihnout v akutní formě (například při velké fyzické námaze, u žen po porodu či při zánětu močových cest), která dříve či později odezní. Značná část pacientů ovšem trpí chronickou formou, která vyžaduje odpovídající léčbu — farmakologickou nebo chirurgickou.

Břišní stres

Zejména u žen se nejčastěji vyskytuje inkontinence stresová (zátěžová), která ovšem nesouvisí se stresem v obvyklém slova smyslu. Pojmem „stres“ se v odborné terminologii označuje nitrobřišní tlak. Pokud se tento tlak náhle zvýší (například při kašli, kýchnutí, smíchu, prudkém pohybu nebo zvednutí těžkého břemene), může dojít k úniku malého množství moči.

Břišní stres Břišní stres Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Za normálních okolností by močová trubice v případě vzestupu nitrobřišního tlaku zvýšila uzávěrový tlak, takže by moč nemohla uniknout. Aby se tak stalo, musí správně fungovat svěrač močové trubice a močová trubice zůstat ve své normální poloze. To vyžaduje podporu pevného pánevního dna a okolních tkání.

U mnoha žen je ovšem zmíněné pánevní dno tzv. pokleslé v důsledku porodu, dlouhodobé fyzické námahy, hormonálních změn v klimakteriu, gynekologických operací, chronického kašle, obezity a dalších.

Zpočátku může moč unikat ojediněle a v nepatrném množství. Postupně ovšem mohou být úniky moči častější a množství moči větší.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Při operačním řešení se často využívá aplikace tzv. TVT pásky, která uvolněnou močovou trubici udržuje ve správné poloze. Operaci lze provést v lokální anestézii, což urychlí rekonvalescenci.

Namísto toho, aby navštívily lékaře, začnou některé pacientky omezovat pití tekutin i fyzickou námahu včetně sportu, straní se společnosti.

Přitom právě tento typ inkontinence moči se dá řešit relativně nejsnadněji buď farmakologicky, cvičením a fyzioterapií svalů pánevního dna, pomocí pesarů nebo operačně.  

Když je málo času

Jen o něco méně často se objevuje urgentní (nutkavá) inkontinence, při níž k úniku moči dochází v důsledku „časové tísně“ — postižení prostě nestačí doběhnout na toaletu. Příčiny vzniku tohoto typu inkontinence bývají obvykle dvojí.

inkontinence inkontinence Zdroj: Archiv ireceptar.cz
  • První z nich je zvýšená vzruchovost svalstva stěn močového měchýře (například v důsledku psychického stresu nebo degenerativního onemocnění), který se pak vyprazdňuje častěji i při menším naplnění.
  • Druhou příčinou bývají infekce močových cest, zvětšená prostata nebo kaménky či nádory v močovém měchýři, ale také neurologické postižení, jako jsou úraz míchy nebo roztroušená skleróza.

V tomto případě je samozřejmě nutné nejprve léčit příčinu a až pak samotnou inkontinenci! Léčba urgentní inkontinence je převážně konzervativní: léky a cvičením. Operace by stav naopak mohla i zhoršit.

Pod pojem urgentní inkontinence patří i tzv. syndrom hyperaktivního močového měchýře. Tento poměrně rozšířený zdravotní problém trápí nejen ženy, ale i muže. Diagnostikuje se podle čtyř příznaků:

Kromě úpravy životní stylu pomáhají léky, které sice tento případ onemocnění zcela nevyléčí, ale dostanou ho pod kontrolu.

léky pro zvládnutí tzv. syndromu hyperaktivního močového měchýře léky pro zvládnutí tzv. syndromu hyperaktivního močového měchýře Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Smíšená inkontinence

Inkontinence moči sama o sobě není chorobou, doprovází obvykle různé základní nemoci. Může se vyskytnout v každém věku, je ovšem především nemocí starších lidí, kteří většinou trpí několika nemocemi najednou. Kumulují se tak příčiny, kvůli kterým může inkontinence vzniknout, navíc je mohou zesílit i účinky některých užívaných léků. Často se pak objevuje tzv. smíšená inkontinence, kdy pacienti trpí stresovou i urgentní inkontinencí zároveň, a léčba je pak o to složitější.

Když pohár přeteče…

Únik moči při přeplněném močovém měchýři se nazývá inkontinence z přetékání (někdy také z přeplnění). Tento typ inkontinence se projevuje převážně u mužů, jelikož její příčinou je ve většině případů zúžení močové trubice, např. kvůli zvětšené prostatě. Po vymočení kvůli zúžení zůstává v močovém měchýři velký objem moči a ta pak spontánně odkapává. Tato forma inkontinence se léčí především operativně odstraněním prostaty, nebo farmakologicky.

Naštěstí poměrně vzácně se objevuje reflexní inkontinence, kterou způsobuje buď neurologické onemocnění, nebo poranění mozku či míchy. Močový měchýř se pak vyprazdňuje bez nutkání a reflexně jako u novorozenců.

inkontinence z přetékání se projevuje hlavně u mužů inkontinence z přetékání se projevuje hlavně u mužů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Samostatnou kapitolou je pak noční pomočování (enuréza), kterou trpí více než desetina pacientů, především dětí.

Vždy k lékaři!

Trvají-li potíže s udržením moči delší dobu, vždy bychom měli navštívit lékaře. Muži urologa, ženy se mohou poradit i s gynekologem. Jen lékař dokáže na základě vyšetření posoudit, jaká byla příčina vzniku potíží.

Inkontinence může být i příznakem závažných chorob, jako jsou Alzheimerova či Parkinsonova choroba, cévní mozková příhoda či obrna, zhoubné zbytnění prostaty, cukrovka, nádorové onemocnění apod.

Co pomáhá?

Při léčbě či prevenci inkontinence moči pomáhá úprava životního stylu.

  • Silným rizikovým faktorem jejího vzniku je obezita. Pokud si zachováme přiměřenou tělesnou hmotnost, máme vyšší šanci, že nás tato choroba nepostihne.
  • Omezit bychom měli i těžkou fyzickou námahu včetně některých sportů (rizikové v tomto směru jsou gymnastika, kulturistika, basketbal, bojové sporty).
  • Naopak vhodné je provádět cviky na posílení pánevního dna a to zpočátku nejlépe pod dohledem odborníka.
  • Velmi důležitý je pravidelný příjem přiměřeného množství tekutin. Zatímco večer po 18. hodině bychom měli nápoje omezit a vůbec nepít tři hodiny před usnutím, přes den to není nutné. Naopak. Čím méně tekutin přijímáme, tím více snižujeme kapacitu močového měchýře a zvyšujeme frekvenci močení. Za normální se přitom považuje močení 7x denně.
  • Omezit nebo úplně vynechat bychom měli konzumaci kořeněných jídel, citrusových plodů, kávy a alkoholu.
  • Nezbytné je vyléčení všech akutních i skrytých infekcí močových cest (někdy se takto zcela vyléčí i urgentní inkontinence moči).
Svaly pánevního dna Svaly pánevního dna Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Svaly pánevního dna

Tato velmi důležitá skupina svalů nabyla na významu po vzpřímení člověka a má vliv na správné držení těla. U lidí jsou svaly pánevního dna vlastně nejnižším místem, kam dopadá tlak orgánů břišní dutiny, jejich zatížení je tedy značné. Mají také podpůrnou funkci: Drží ve správné poloze močový měchýř a konečník, u žen navíc pochvu a dělohu. Svaly pomáhají uzavírat svěrače okolo močového měchýře a konečníku, čímž brání úniku moči, stolice a plynů, a hrají důležitou roli i v sexuálním životě. Při jejich oslabení dochází k posunu umístění orgánů v pánvi, což může narušit jejich správnou funkci.

Na trhu existují absorpční pomůcky, které inkontinentním pacientům dokážou ulehčit život. Kvůli odlišné anatomii se vyrábějí jak pro ženy, tak pro muže. Pro různé stupně inkontinence existují i různé pomůcky. Při lehkém úniku moči jsou vhodné vložky, pro střední typ inkontinence se používají vložné pleny a fixační kalhotky. Pro nejtěžší typy inkontinence jsou určeny plenkové kalhotky — buď zalepovací, nebo natahovací.

Připraveno s využitím zdroje inkontinence-info.cz

Akční letáky