Inkontinence moči je definovaná jako jakýkoliv samovolný únik moči. Může nás postihnout v akutní formě (například při velké fyzické námaze, u žen po porodu či při zánětu močových cest), která dříve či později odezní. Značná část pacientů ovšem trpí chronickou formou, která vyžaduje odpovídající léčbu — farmakologickou nebo chirurgickou.

Břišní stres

Zejména u žen se nejčastěji vyskytuje inkontinence stresová (zátěžová), která ovšem nesouvisí se stresem v obvyklém slova smyslu. Pojmem „stres“ se v odborné terminologii označuje nitrobřišní tlak. Pokud se tento tlak náhle zvýší (například při kašli, kýchnutí, smíchu, prudkém pohybu nebo zvednutí těžkého břemene), může dojít k úniku malého množství moči.

Za normálních okolností by močová trubice v případě vzestupu nitrobřišního tlaku zvýšila uzávěrový tlak, takže by moč nemohla uniknout. Aby se tak stalo, musí správně fungovat svěrač močové trubice a močová trubice zůstat ve své normální poloze. To vyžaduje podporu pevného pánevního dna a okolních tkání.

U mnoha žen je ovšem zmíněné pánevní dno tzv. pokleslé v důsledku porodu, dlouhodobé fyzické námahy, hormonálních změn v klimakteriu, gynekologických operací, chronického kašle, obezity a dalších.

Zpočátku může moč unikat ojediněle a v nepatrném množství. Postupně ovšem mohou být úniky moči častější a množství moči větší.

Při operačním řešení se často využívá aplikace tzv. TVT pásky, která uvolněnou močovou trubici udržuje ve správné poloze. Operaci lze provést v lokální anestézii, což urychlí rekonvalescenci.

Namísto toho, aby navštívily lékaře, začnou některé pacientky omezovat pití tekutin i fyzickou námahu včetně sportu, straní se společnosti.

Přitom právě tento typ inkontinence moči se dá řešit relativně nejsnadněji buď farmakologicky, cvičením a fyzioterapií svalů pánevního dna, pomocí pesarů nebo operačně.

Když je málo času

Jen o něco méně často se objevuje urgentní (nutkavá) inkontinence, při níž k úniku moči dochází v důsledku „časové tísně“ — postižení prostě nestačí doběhnout na toaletu. Příčiny vzniku tohoto typu inkontinence bývají obvykle dvojí.

  • První z nich je zvýšená vzruchovost svalstva stěn močového měchýře (například v důsledku psychického stresu nebo degenerativního onemocnění), který se pak vyprazdňuje častěji i při menším naplnění.
  • Druhou příčinou bývají infekce močových cest, zvětšená prostata nebo kaménky či nádory v močovém měchýři, ale také neurologické postižení, jako jsou úraz míchy nebo roztroušená skleróza.

V tomto případě je samozřejmě nutné nejprve léčit příčinu a až pak samotnou inkontinenci! Léčba urgentní inkontinence je převážně konzervativní: léky a cvičením. Operace by stav naopak mohla i zhoršit.

Pod pojem urgentní inkontinence patří i tzv. syndrom hyperaktivního močového měchýře. Tento poměrně rozšířený zdravotní problém trápí nejen ženy, ale i muže. Diagnostikuje se podle čtyř příznaků:

Má-li pacient první tři příznaky, trpí tzv. „suchým“ syndromem hyperaktivního močového měchýře, přidá-li se i čtvrtý, jde o tzv. „mokrou“ formu.