Za „irským mechem“ byste se museli pustit na mořské pobřeží, třeba do Normandie, do Bretaně, do Severní Ameriky – a pochopitelně i do Irska. V těchto krajích roste zvláštní červená řasa, ruducha z kmene Rhodophyta. Ruduchy se od ostatních kmenů řas liší obsahem či spíše přítomností asimilačních barviv, hydrochromů, především červeného fykoerythrinu (proto to jsou červené řasy) a modrého fykocyanu jako barviva průvodního. Většina ruduch je tedy výrazně červená. U pobřežních je červená barva překryta jinými barvivy, a pak jsou jejich stélky olivově zelené nebo hnědavé. Ruduchy z rodů Gigartina a Chondrus jsou právě takové. Pro obě má čeština zpravidla jediný rodový název, puchratka. Stélky se na pobřeží sbírají, suší – a využívají jako cenná léčivá droga nebo technologická surovina, karagen.

Chaluha na všechny způsoby

Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus), je právě označována jako „irský mech“. Užívá se ve farmakologii, paří mezi odedávna ceněné léčivky. Pomáhá při zánětech dýchacích cest i střev, hojí žaludeční vředy. Řasa se dnes využívá i v potravinářském a technickém průmyslu a dokonce i v papírenství. Někdy komerční označení „irský mech“ je použito i pro surovinu z puchratky bradavičnaté, Gigartina mammillosa. „Irský mech“ (někdy se také užívalo komerční jméno „islandský mech“) měl i farmaceutické označení Alga carrageen. Obsahuje až 80 % slizu a přidával se do čajů pro odkašlávání, ale také, dosti kuriózně, k čištění zákalu v pivu a ve víně.

Řasy korsické a ceylonské

Ani „korsický mech“ nemá, kromě jména, nic společného s pravými mechy. I v jiných jazycích byl ovšem s mechy „srovnáván“: Muscus corsicanus, Muscus helmithochorus – nebo v němčině Wurmmoos. Komerční název „korsický mech“ patřil směsi řady druhů středozemních mořských řas, zejména pak řasy Cladospehus verticillatus. Kdybyste se náhodou setkali s komerčním názvem „ceylonský mech“, tak vězte, že jde o bělené škrobnaté stélky řasy Gracillaria lichenoides, tedy opět o surovinu získávanou z červené řasy, ruduchy. Taková surovina se komerčně označovala také jako agar–agar ceylonský.