obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Irský mech, puchratka kadeřavá: léčivá vodní řasa

Říká se jim irský, korsický mech nebo i ceylonský mech. Jsou to však řasy, pradávné vodní rostliny, které člověk využívá všemi možnými, mnohdy i nečekanými způsoby.

Za „irským mechem“ byste se museli pustit na mořské pobřeží, třeba do Normandie, do Bretaně, do Severní Ameriky – a pochopitelně i do Irska. V těchto krajích roste zvláštní červená řasa, ruducha z kmene Rhodophyta. Ruduchy se od ostatních kmenů řas liší obsahem či spíše přítomností asimilačních barviv, hydrochromů, především červeného fykoerythrinu (proto to jsou červené řasy) a modrého fykocyanu jako barviva průvodního. Většina ruduch je tedy výrazně červená. U pobřežních je červená barva překryta jinými barvivy, a pak jsou jejich stélky olivově zelené nebo hnědavé. Ruduchy z rodů Gigartina a Chondrus jsou právě takové. Pro obě má čeština zpravidla jediný rodový název, puchratka. Stélky se na pobřeží sbírají, suší – a využívají jako cenná léčivá droga nebo technologická surovina, karagen.

puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chaluha na všechny způsoby

Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus), je právě označována jako „irský mech“. Užívá se ve farmakologii, paří mezi odedávna ceněné léčivky. Pomáhá při zánětech dýchacích cest i střev, hojí žaludeční vředy. Řasa se dnes využívá i v potravinářském a technickém průmyslu a dokonce i v papírenství. Někdy komerční označení „irský mech“ je použito i pro surovinu z puchratky bradavičnaté, Gigartina mammillosa. „Irský mech“ (někdy se také užívalo komerční jméno „islandský mech“) měl i farmaceutické označení Alga carrageen. Obsahuje až 80 % slizu a přidával se do čajů pro odkašlávání, ale také, dosti kuriózně, k čištění zákalu v pivu a ve víně.

sušený irský mech, neboli puchratka kadeřavá sušený irský mech, neboli puchratka kadeřavá Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Řasy korsické a ceylonské

Ani „korsický mech“ nemá, kromě jména, nic společného s pravými mechy. I v jiných jazycích byl ovšem s mechy „srovnáván“: Muscus corsicanus, Muscus helmithochorus – nebo v němčině Wurmmoos. Komerční název „korsický mech“ patřil směsi řady druhů středozemních mořských řas, zejména pak řasy Cladospehus verticillatus. Kdybyste se náhodou setkali s komerčním názvem „ceylonský mech“, tak vězte, že jde o bělené škrobnaté stélky řasy Gracillaria lichenoides, tedy opět o surovinu získávanou z červené řasy, ruduchy. Taková surovina se komerčně označovala také jako agar–agar ceylonský.

Akční letáky