Pokud doma často loupete jablka, přestaňte jejich slupky vyhazovat do koše. Je to velká škoda! Díky obsahu mnoha užitečných látek vám mohou nejen vylepšit zdraví, ale jedná se i o zajímavého pomocníka v domácnosti.

Jak si udělat z jablečných slupek čaj se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Lék pro lepší spánek

Jestliže patříte k jedincům, kteří řeší špatné usínání a v noci se budí, vyrobte si z jablečných slupek chutný a lahodný čaj. Podle vědců obsahují totiž látku zvanou kvercetin, která má relaxační účinky. Odvar si dejte krátce před ulehnutím do postele.

Sladké chipsy

Z oloupaných jablečných slupek si můžete připravit velice snadno zdravé mlsání. Smíchejte v hlubší misce 2 lžíce hnědého cukru, lžičku mouky a půl lžičky skořice a přidejte do této směsi jablečné slupky. Řádně vše promíchejte, aby se jednotlivé kousky důkladně obalily.

Následně je vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem a vložte péct do trouby vyhřáté na 200 °C. Pečte, dokud nejsou ovocné chipsy křupavé, což je zhruba půl až tři čtvrtě hodiny. Slupky během pečení občas promíchejte, aby se propekly ze všech stran.

Obtěžuje vás akné?

Slupky z jablek mohou být účinným přírodním lékem na akné. Obsažené látky přispívají k čištění pleti a odstranění kožních nečistot a díky kyselině jablečné mají slupky silné antibakteriální účinky.

Přírodní potravinové barvivo

Slupky z jablek můžete velice snadno také použít jako přírodní barvivo při vaření či pečení. Jsou skvělou volbou například pro barvení cukrovinek, kaší, pečiva a dalších jídel. Slupky z jablek dodají vašim pokrmům nejen krásnou přírodní barvu, ale jsou oproti těm uměle vyrobeným bez použití chemických barviv.

Dokonalý čistič

Slupky z jablek vám také poslouží jako dokonalý čisticí prostředek. Jde o ideální ekologickou volbu k čištění mnohých kuchyňských povrchů a dokáží si snadno poradit i s mastnotou. Velice snadno můžete slupky využít i k mytí kuchyňského nádobí. Jak na to?

Napusťte vodu například do špinavé pánve, vložte do ní slupky a dejte na mírném stupni plotýnky vařit na dobu cca 20 minut. Poté tekutinu vylijte, pánev opláchněte a máte hotovo!

Přírodní repelent

Zbylé slupky z jablek fungují i jako bezvadný repelent proti nežádoucímu hmyzu. Je to díky obsažené látce linalool, která má repelentní účinky.

Dodejte rostlinám živiny

Z jablečných slupek si můžete také jednoduše vyrobit účinné hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny. Nejprve je na plechu v troubě při nízké teplotě vysušte, můžete samozřejmě využít i sušičku. Jakmile budou suché, rozemelte je na prášek, kterým posypete povrch zeminy. 

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, kupi.cz, pestujeme.cz