Věděli jste, že si nemusíte mýt vlasy jen vodou a šampónem, ale můžete vyzkoušet také přírodní prostředky, jako je třeba jedlá soda a jablečný ocet?

Jedlá soda má skvělé odmašťovací účinky, proto se používá také k odstraňování skvrn. Neobsahuje parabeny, silikony ani sulfáty, proto ji můžete používat zcela bez obav. Nezpůsobí vám alergickou reakci a jejím používáním nenarušíte ani přírodní koloběh.

Pamatujte však na to, že jedlá soda je agresivní vůči vlasům a hlavně pokožce hlavy. Její pH je totiž zásadité a při častějším použití oslabuje vlasové kořínky, ale jednou za měsíc je tato kúra více než vhodná. Zbavíte se nahromaděných zbytků po chemických šampónech a kondicionérech a vlasy taktéž odmastíte.

Jablečný ocet působí jako kondicionér

Bohatě vám bude stačit čtvrt lžičky jedlé sody na jeden šálek vody. Tento roztok vmasírujte do vlasů a nechte dvě minuty působit. Poté opláchněte vlasy vodou, ve které jste rozmíchali lžíci jablečného octa.

Jablečný ocet totiž působí jako kondicionér, uhladí je a dodá jim kýžený lesk. Nechte směs opět chvíli působit a poté opláchněte čistou vodou. Nic nezkazíte tím, když přidáte ještě citron, který dodá vlasům vitamín C a zpevní je.

Pokud máte s jedlou sodou či octem problém, používejte pouze čistou vodu. Této metodě se říká no poo. Sice vám zpočátku budou vlasy připadat mastné, ale nakonec si zvyknou a výsledek bude stejný jako po kombinaci jedlé sody a jablečného octa. Nutné je však vlasy masírovat, aby mohly produkovat oleje.

Když už si budete chtít připravit šampón, pak sáhněte po přírodní alternativě. Co takhle voňavý kokosový?

Přírodní kokosový šampón

Suroviny:

  • 1/4 šálku BIO kokosového mléka
  • 1/3 čistého mýdla
  • 4-5 kapslí vitaminu E (není nutné, ale vlasy jsou po něm vyživené, lesklejší a zdravější)
  • pár kapek esenciálního oleje vaší oblíbené vůně
  • půl čajové lžičky kokosového oleje

Postup:

Pokud by se vám směs zdála příliš hustá, můžete ji naředit až 1/4 šálkem destilované vody. Takto připravený šampón můžete v koupelně uchovávat až měsíc. Před použitím ho ale vždy důkladně protřepejte a vyhněte se kontaktu s očima!

Zdroje: www.expres.cz, www.prosvet.cz