Ledvinové kameny nejsou žádná legrace. A podle statistik jimi trpí nejvíce třicátníci, čtyřicátníci a někdy i padesátníci. Jak se projevují? „Já měla pořádnou bolest podbřišku. Myslela jsem, že mám infekci močových cest, ale na urologii mi zjistili, že hlavní příčinou jsou ledvinové kameny,“ svěřuje se čtenářka Jana z Olomouce.

Dalšími symptomy může být zácpa, nutkavé nebo přerušované močení, krvavá nebo zakalená moč. Pokud je kámen větší a musí urazit cestu z ledvin do močových cest, často to pocítíte bolestí v boku, která vystřeluje až do třísel. Podle odborníků není vhodné takové projevy ignorovat a raději je lepší vše zkonzultovat s lékařem.

Autor videa, Václav Vocásek, vám doporučí cvičení na posílení ledvin. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Systém sněhové koule

Kameny v ledvinách se samozřejmě neobjevují jen tak… Podle výzkumů je způsobuje většinou špatný životní styl. Ať už jde o nedostatečný pitný režim, špatnou stravu (s nadměrným příjmem vápníku a bílkovin) a stres.

Všechny tyto věci se odráží na kvalitě a složení moči. U zdravého člověka je tato odpadní tekutina v rovnováze. Ale u nemocného se objevují nadbytky krystalických látek jako je kyselina močová, kyselina šťavelová, vápník, hořčík nebo fosfát.

A pak už to jde stylem sněhové koule. V moči vzniknou krystalky, které se na sebe nabalují. A z nich pak vzniknou ledvinové kameny, které začnou dělat v těle neplechu. Kromě bolesti vám mohou přinést i poškození orgánů, proto je důležité se jich co nejdříve zbavit.

V rukou lékařů...

Nejlepší cestou je samozřejmě zajít k lékaři, který zváží jejich odstranění. Větší kusy se odebírají chirurgicky, ale pokud je kamínek menší a projde močovými cestami, lze použít preparáty k jeho rozpuštění a vyplavení.

Léčba spočívá v preparátech jako je citrát draselný nebo bikarbonát sodný, které zvýší pH moči. Pod jejich vlivem se pak kameny začnou pomalu rozpouštět a vyplavovat z těla.

Vyřeší to jablečný ocet?

V lidovém léčitelství existuje také spousta postupů, jak se menších kamenů zbavit. Nejvíce adorovaný je jablečný ocet. Ještě, než ho začnete používat jako podpůrnou léčbu, zkonzultujte to s lékařem.

Vědecké výzkumy sice prokázaly účinky octa, ale na druhou stranu nejde o samospásný a při nekontrolovaném množství vám může způsobit jiné zdravotní komplikace jako je třeba narušené trávní.

Dalším typickým jevem je pokles draslíku v těle, které může způsobit řídnutí kostí (osteoporózu). Odborníci také varují před kontraindikací s léky. Octová kúra není vhodná například pro lidi, kteří berou inzulín, digoxin nebo diuretika.

Pozor na spojení s léky

Samotné použití jablečného octa je jednoduché. Stačí zamíchat dvě lžíce do sklenici s vodou a vypít to… Jablečný ocet může sloužit nejen jako podpůrná léčba ledvinových kamenů, ale také coby prevence.

Pokud by vám dvakrát nechutnal, pak můžete použít jiné přírodní prostředky. Hodně se mluví o šťávě z granátového jablka, která napomáhá očistě těla a udržení zdravých ledvin. Ale opět je tu jedno ale…

Granátové jablko není vhodné pro ty, kteří berou léky na játra či krevní tlak. Rizikové je i pro nemocné, kteří užívají medikaci s látkou zvanou rosuvastatin

Léčivé účinky granátového jablka

Šťáva z granátového jablka se používá ke zlepšení celkové funkce ledvin. Vyplaví kameny a další toxiny z vašeho těla. Je nabitá antioxidanty, které pomáhají udržovat ledviny zdravé a může hrát roli v prevenci vzniku dalších kamenů. Šťávu z granátového jablka byste neměli pít, pokud užíváte léky na krevní tlak, léky na játra či léky obsahující účinnou látku rosuvastatin.

Dieta jako základ

Pokud se chcete vyhnout ledvinovým kamenům, udělejte si inventuru jídelníčku. Podle vědeckých výzkumů byste měli dodržovat podobnou dietu jako lidé s vysokým krevním tlakem. Nedávno se zjistilo, že „tlakaři“, kteří dodržují doporučené stravovací návyky, mají o 35 % menší riziko ledvinových kamenů.

Snažte se proto jíst co nejvíce ovoce, zeleniny luštěnin, ořechů. Snižte přísun mléčných výrobků, živočišných bílkovin, bílé mouky a sladkostí. Nevhodná jsou také jídla s nadbytkem soli nebo šťavelanů (špenát, jahody, čokoláda, kakao). Pokud to jde, vysaďte alkohol.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, https://jakzdrave.cz