Máte doma jablečný ocet?

Jistě jste si už všimli, že o různých octech se neustále píše ať už se text týká úklidu, hubnutí či vaření. Náš obyčejný zlatavě zabarvený ocet vzniká při kvašení brambor, zatímco jiné octy jsou produktem fermentace dalších potravin. Jde například o cukrovou třtinu, šťávu z hroznů nebo jablek, rýže, ale i mnoha dalších potravin či šťáv, které jsou typické pro oblast, kde se takový ocet užívá. Jedním z nejvyzdvihovanějších octů je jablečný, který má velmi široké použití. Nemáte ho? Nevadí!

Máte-li doma jablka nebo jejich zbytky, můžete si vlastní jablečných ocet vyrobit doma. Je to docela jednoduché, podívejte. Na YouTube kanálu Příznaky transformace – tipy pro osobní rozvoj se najde také tento videopříspěvek, který vám napoví, jak ocet doma vyrobit.

Zdroj: Youtube

Používání octa proti zapáchajícímu potu

A teď už k tomu, jak souvisí ocet se zápachem potu. Ať už jsou octy jakéhokoli původu, spojuje je jedno, a to je významná kyselost. Kyselost vytváří podmínky nevhodné pro množení bakterií a díky tomu je přirozeně redukován i nepříjemný zápach. Navíc je ocet známý tím, že pachy pohlcuje. Na druhou stranu i ocet páchne, naštěstí ale brzy vyvětrá a proto se rozhodně nemusíte zdráhat použít jej jak na tělo, tak na praní či úklid domácnosti.

Jak se ocet používá? Někteří lidé označují ocet ředěný vodou za přípravek proti pocení, ale to není přesné. Jak už bylo řečeno, ocet reguluje pouze výskyt bakterií čili zápach. Mimo jiné také působí příznivě na pokožku, a to i v případě problematické kůže. Nebojte se proto ředěný ocet použít při akné nebo na suchou pokožku. Pomáhá totiž významně také proti svědění, při lupech i ekzematických problémech.

Ocet ředěný vodou v poměru 1:1 použijte po koupeli nebo sprše. Osušte se, sprejem ošetřete podpaží či chodidla a nechte přirozeně oschnout.

Pokud se vám řešení problémů s pocením či pokožkou pomocí octa zamlouvá, vyzkoušejte také přidání octa do koupele celého těla či nohou nebo používejte octovou vodu k ošetření pleti obličeje. Je to přírodní alternativa, která je šetrná a přináší výsledky.

Stejně jako ocet funguje i kamenec

Jestliže vám ale ocet nevyhovuje, vězte, že stejně dobře funguje také zcela přírodní kamenec. Ten se používá k desinfekci po holení, ale působí proti množení bakterií a zápachu stejně jako ocet. Kamenec můžete koupit v některých drogériích. Má obyčejně tvar malé kostky či valounku, vyrábí se ale také ve tvaru pevného deodorantu a bývá označován také jako deo krystal.

Související články

Zdroje: vitalitis.cz, gymclothes.cz