Alopecie je v současné době poměrně častý problém. Postihuje nejen ženy, ale i muže a projevuje se u každého s různou intenzitou. Zatímco u někoho je ztráta vlasů pouze dočasná a souvisí s určitými životními událostmi, u druhého může být chronická a vyžadovat lékařskou péči.
Příčin vzniku alopecie může být mnoho a průběh je u každého rozdílný. Na vině může být i nedostatek bílkovin, které hrají klíčovou roli v růstu a zdraví vlasů.
Co říká o alopecia areata neboli nerovnoměrné či úplné ztrátě vlasů lékař? Podívejte na toto YouTube video na kanálu Doctor O'Donovan:
Alopecie a nejčastější příčiny vzniku
Alopecie je obecné pojmenování pro různé formy částečné či úplné ztráty vlasů. Jakmile převáží vypadávání vlasů jejich přirozenou obměnu, nastává problém. Nejčastější příčinou vzniku je genetika, ale i hormonální změny, které probíhají například v těhotenství, menopauze nebo při problémech se štítnou žlázou.
Mnohdy je důvodem i silný nebo dlouhodobý stres, který způsobuje psychické vyčerpání. Alopecie bývá také následkem dlouhodobého užívání některých léků jako jsou například chemoterapeutika nebo léky na vysoký krevní tlak. Na vině bývají i autoimunitní onemocnění, kožní infekce a metabolické poruchy. Bohužel je častou příčinou i špatná životospráva a jídelníček, v němž chybí hlavně bílkoviny, železo, zinek a vitamín B.
Příznaky alopecie
V počátcích nemoci si nemusíte jejího příchodu vůbec všimnout. Zpravidla jde o běžné vypadávání. Postupně se zmenšuje celkový objem vlasů, pak přichází prosvítání pokožky a rozšíření případné pěšinky.
Následně ustupuje celková linie vlasů, vznikají nejprve malá, později větší ložiska bez porostu. Lysiny se v horším případě začnou postupem času propojovat a nedají ze již zakrýt. Přestože není alopecie chorobou ohrožující život, velmi negativně ovlivňuje celkovou kvalitu života a může také snížit zdravé sebevědomí.
Proč jsou bílkoviny důležité
Pro správné fungování našeho organismu a stejně tak pro zdraví a růst vlasů je důležitý dostatek bílkovin. Jejich nedostatek způsobuje nejen potíže s vlasy, ale i s váhou a pocitem nadměrné únavy. Bílkoviny si můžete dopřávat jak v živočišné formě, a to ve formě masa, ryb, mléčných produktů či vajec, tak i v rostlinné podobě konzumací luštěnin, ovesných vloček nebo quinoy.
Neméně důležité je „béčko“
Zdraví svých vlasů podpořte i konzumací potravin, které jsou bohaté na vitamíny skupiny B. Jedním z nich je biotin neboli vitamin B7, který se nazývá vitamínem krásy. Značně přispívá k udržení zdravého stavu vlasů, pokožky a také nehtů.
Biotin je také nepostradatelný pro energetický metabolismus, především správné trávení tuků a bílkovin. Dopřávejte si pravidelně v přiměřeném množství kvasnice, játra, ledvinky a drůbeží i hovězí maso. Jezte i ryby, mořské plody, vaječný žloutek, sóju, ořechy, luštěniny, listovou zeleninu, brokolici, květák, anebo banány.
Zdroje: www. pleva.cz, www.nhs.uk, www.medicalnewstoday.com