Podle statistik většina Čechů mění povlečení jednou měsíčně. Důvodem je lenost (koho baví věčné povlékání a převlékání), ale i šetrnost, protože prací prášek a voda také něco stojí. Odborníci ale tvrdí, že výměna povlečení v tomto limitu neprospívá zdraví. V čem je tedy problém? Ačkoliv je spánek víceméně statická disciplína, tělo se při něm zbavuje odpadních látek, potu, zbytků kůže, ale i některých vlasů. Všechen tento marast se nabaluje právě na peřiny, které se pak stávají časovanou bombou zejména pro alergiky.
O tom, jak prát lůžkoviny se dozvíte v příspěvku autorky Pod vlivem čokolády. Více na kanále YouTube.
Matrace – ráj pro roztoče
Podle vědců by se měly peřiny standardně převlékat jednou týdně. Zdá se vám to moc často? Vědci tvrdí, že tato frekvence je „akorát“. Peřiny na sebe nabalují kdeco, ale velkým semeništěm roztočů jsou i matrace. V jedné posteli je jich až milion a půl! Zbavit se jich není snadné, proto se doporučuje matrace chránit pomocí návleků či potahů, které je potřeba také jednou za čas vyprat.
Pozor na nemoci a mazlíčky
Frekvence praní ložního prádla také závisí na tom, kolik spáčů ve vaší posteli spí. Pokud ji sdílíte s partnerem a ještě máte u sebe čtyřnohé mazlíčky, je potřeba hygieny o to větší. Stejnou „bakteriální“ zátěž má pro lůžko i prodělaná nemoc.
Pokud jste se právě „vykřesali“ z nějaké chřipky nebo nachlazení, nezapomeňte si lůžko převléknout. Jinak hrozí, že nemoc s vámi „poputuje“ dál. Proto lůžkoviny po nemoci určitě vyperte při teplotě 40 až 60°C, která zničí všechny bakterie. Jinak můžete povlaky prát i na nižší stupeň. Látka se díky tomu neopotřebuje a zachová si syté barvy.
Zdroje: goldea.cz, zdenekstanek.cz