Nohy dokážou člověka (obzvlášť v létě) docela dost potrápit. Aby ne… Mezi největší spouštěče těchto problémů jsou právě horka, ale i zavodněný organismus, hormonální změny (premenstruační syndrom, těhotenství), upnuté oblečení, nadváha, přemíra soli v jídle, alkohol, kouření nebo dlouhé stání či sezení.

Občas může napuchlé nohy způsobovat i užívání některých léků, jako jsou například tablety proti vysokému krevnímu tlaku, léky proti bolesti či zánětu (antiflogistika), hormonální antikoncepce nebo medikace spojená s diabetem. Co vám může při takovém nepříjemném stavu ulevit?

Autorka videa Lenka Blahutová vám poradí, jak zatočit s otoky nohou. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Pijte ve velkém

Dodržovat pitný režim v létě není zase taková dřina. Obzvlášť, když je horko a máte sucho na jazyku. Odborníci doporučují vypít 8 – 10 sklenic čisté vody denně. Díky tomu se vaše tělo zavlaží a nebude hromadit vodu v těle.

Jediné, na co si dejte pozor jsou slazené či kofeinové nápoje, které mohou vaše snahy o úlevu zmařit. Náš tip: Pokud je vám nepříjemné pít čistou vodou, můžete si jí ochutit plátky nasládlými plátky okurky nebo citronem, který dodá nápoji svěží chuť.

Noste vzdušnou obuv

Ideální jsou sandály s otevřenou špičkou nebo boty z děrovaného materiálu, který umožňují chodidlům přístup k vzduchu. Při volbě obuvi sáhněte raději po volnějším střihu, který nohu nesvírá, ale přináší ji pohodlnou oporu.

Vsaďte na pohyb

Pravidelná fyzická aktivita podporuje krevní oběh a odvodnění těla. Co je ze sportů nejúčinnější? Určitě postačí obyčejná chůze, kterou si dopřejte vždycky když je chladnější část dne (ráno nebo večer). Vhodné jsou i cviky podporující krevní oběh, například simulovaná jízda na kole, propínání paty a špičky nohou nebo kroužení nohou v kotníku.

Ochlaďte se!

Můžete použít klasický ventilátor, který osvěží vzduch v místnosti. Dobře funguje i obyčejný lavor se studenou vodou, do kterého na 15 – 20 minut ponoříte chodidla. Úleva přijde okamžtě! Jste někde na cestě? Pak vsaďte na chladící spreje. Seženete je v drogériích či lékárnách.

Překopejte jídelníček

Snažte se svůj jídelní program obohatit o potraviny s menším obsahem sodíku, jako je třeba čerstvé nebo mražené maso, vejce, arašídové máslo, nesolené ořechy, nektarinky, fíky, loupaná rýže, banány nebo žitná mouka.

Vsaďte také na jídla s velkým podílem hořčíku, který zabraňuje hromadění vody v těle. Najdete ho třeba v makrele, avokádu, hořké čokoládě, mandlích, ovesných vločkách nebo dýňových semínkách.

Vypusťte vodu!

Hodně vám také může pomoci konzumace potravin s diuretickými (močopudnými) účinky. Takové účinky má červená řepa, která má protizánětlivé účinky a navíc ještě snižuje otoky. Dobrou volbou je i zelený listový salát.

Je bohatý na vlákninu a dusičnany, které stimulují tvorbu moči a vylučování přebytečných tekutin z těla. Dalšími čističkami těla jsou i třeba čerstvý ananas, dýně či cibule!

Související články

Zdroje: www.denik.cz, www.prozeny.cz