Cvičení je důležitou součástí zdravého životního stylu v každém věku, a to zejména po padesátce. Nicméně mnozí z nás dělají určité chyby, kterým je lepší se vyhnout a jsou pro tělo spíše zátěží, než aby sloužily k jeho prospěchu. O které se jedná konkrétně a je dobré je zbytečně nedělat?

Co je to andropauza a jaká cvičení a strava jsou vhodná pro muže v pokročilém věku? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Aleš Lamka – Fitness:

Zdroj: Youtube

Cvičení bez řádného zahřátí organismu

Jednou z nejčastějších chyb je cvičení bez rozcvičky, kdy se tělo před zátěží zahřejete. Před každým cvičením proto věnujte alespoň 10 minut dynamickému zahřátí svalů s lehkým aerobním cvičením a strečinkem, předejdete tak zbytečnému přepnutí a možným zraněním.

Přehnaný trénink

Mnozí jedinci mají dojem, že intenzivní trénink je klíčem k dobré kondici a krásné figuře. Avšak po padesátce může tento přístup způsobit přetížení svalů i kloubů, což vás může vyřadit z běžného provozu a nebezpečně ohrozit vaše zdraví. Proto vždy přizpůsobte trénink svému tělu a svým možnostem. S postupně zvyšující kondicí, můžete postupně na intenzitě přidávat.

Nesprávná technika cvičení

Častým nedorazem je i špatná technika cvičení, a to zejména při silovém tréninku. Vždy se ujistěte, že provádíte zvolené cviky správně, a to sledováním videa s instruktorem nebo s trenérem v místě, kam chodíte cvičit. Odborná osoba vás naučí provádět všechny cviky technicky správně.

Jednostranný trénink

Určitě se vyhněte i provádění cviků, které jednostranně zatěžují pouze některé tělesné partie. Vždy se zaměřte na tělo jako na celek. Jinak by došlo k přetížení některých svalových skupin a zanedbání ostatních. Zařaďte do svého tréninku různé typy cvičení, jako je kardio, silový trénink a flexibility cvičení.

Ignorování bolesti

Nikdy neprovádějte zvolené cviky takzvaně „na sílu“ a přes bolest. Raději svému tělu pečlivě naslouchejte. Bolest je signálem těla, že něco není v pořádku. Její ignorování může vést k vážným zraněním a poškozením. Jestliže kdykoliv při cvičení pociťujete jakoukoliv bolest, zvažte snížení intenzity cvičení nebo se poraďte s odborníky, případně vyhledejte lékařskou pomoc.

Nedostatečný odpočinek

Stejně tak nikdy nepřehlížejte dostatečný odpočinek, který je pro regeneraci těla klíčový, a to obzvlášť ve vyšším věku. Nedostatek relaxu může vést k chronickému únavovému syndromu a snížení imunity. Dopřejte si chvíle pauzy mezi jednotlivými cviky a myslete také na pravidelný dostatek spánku.

Strečink po cvičení

Po každém cvičení věnujte alespoň 10 minut protažení celého těla, abyste udrželi jeho flexibilitu.

Nedodržování pitného režimu

Na vaše zdraví může mát špatný dopad a vážné následky i dehydratace organismu. Ujistěte se, že pijete dostatek vody před, během i po cvičení, aby mohlo tělo správně fungovat a následně se i správně regenerovat.

Nevhodná strava

I strava hraje klíčovou roli pro dobrou kondici a zdraví. Dbejte proto na zdravou a vyváženou stravu, která obsahuje všechny potřebné živiny, bílkoviny a vitamíny, aby vaše tělo mohlo celkově dobře fungovat.

Zdroje: www.eatthis.com, www.cnet.com, www.staci-malo.cz