Zdravé srdce a kvalitní spánek spolu poměrně dost souvisejí. Nedostatek spánku může vést k řadě zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, mrtvice i infarktu.

Naopak řádná porce kvalitního nočního odpočinku pomáhá snižovat stres, regulovat krevní tlak a podporovat zdraví, a to i srdce a celého kardiovaskulárního systému. Co vše můžete udělat pro zlepšení kvality spánku, a tedy i snížení rizika infarktu?

Jaká je nejlepší poloha na spaní? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu TopTrendingCZ:

Zdroj: Youtube

Spánek je životní potřebou

„Spánek je něco, co dělají všichni lidé – a většinou ne moc dobře,“ říká neuroložka Johns Hopkins a specialistka na spánek Rachel E. Salas, MD. Pokud má tělo z nějakých důvodů spánku nedostatek, zvyšuje se riziko výskytu a rozvoje mnoha onemocnění.

Bonusy spánku

Během spánku dochází v našem organismu k řadě důležitých procesů, které jsou nezbytné pro zdraví srdce. Spánek pomáhá například snižovat krevní tlak, pomáhá regulovat hladinu inzulínu a glukózy v krvi, čímž snižuje riziko diabetu 2. typu, který je faktorem rizika srdečních chorob.

Kvalitní spánek snižuje v těle záněty, které jsou velice často spojované s rozvojem srdečních chorob. Pokud máte dostatek spánku, pomáháte i správné funkci cév, potažmo lepšímu průtoku krve a předcházíte i riziku vzniku krevních sraženin.

Pravidelný režim a pohodlí

Dodržujte pravidelný spánkový režim. Každý den choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu, a to i o víkendu. Pomůže to vašemu tělu regulovat přirozený spánkový cyklus. Ke správnému komfortu přispěje i volné spací oblečení z matriálu, který je vám příjemný.

Pozor na rušivé elementy

Spát byste měli vždy v příjemném prostředí, a to bez elementů, které noční odpočinek značně omezují. Mezi nejhorší patří elektronika s modrým světlem a okolní prach. Pokud jste náchylní k alergiím, jež provází ucpaný nos, dýchání ústy a žízeň, které vás v noci budí, odstraňte z ložnice koberce, nebo je pravidelně vysávejte. Povlečení vyměňujte jednou za týden.

Adekvátní prostředí

Pro spaní si vždy zajistěte pohodlné a příjemné prostředí. Vaše ložnice by měla být tmavá, tichá a vyvětraná, aby v ní na noc bylo chladněji. Zcela určitě také investujte do pohodlné matrace, polštářů i přikrývek.

Večerní rituál

Vtvořte si relaxační večerní rutinu. Před spaním se vyhněte určitě kofeinu a alkoholu a raději se věnujte uklidňujícím aktivitám jako je například teplá koupel či meditace, anebo čtení knihy.

Související články

Zdroje: www.hopkinsmedicine.org, www.botanic.cz, www.rukunasrdce.cz