Kvalitní a dostatečný spánek je základem zdravé životosprávy a určitě se nevyplácí jej podceňovat. Celkově ovlivňuje naše zdraví a psychickou pohodu. Bohužel právě teď v létě někteří jedinci nemohou spát kvůli nesnesitelně vysokým teplotám. Co tedy udělat, abyste se každou noc neobraceli ze strany na stranu a byli jste ráno odpočatí? Zkuste vyzkoušet některý z chytrých triků.

Co dělat, když nemůžete usnout, se dozvíte z následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Letní nespavost

U mnohých jedinců se během léta vlivem vysokých teplot kvalita spánku podstatně snižuje. Někteří dokonce trpí chorobou, která se nazývá „letní nespavost“. Nastává nejvíce, když se letní teploty pohybují mezi 35 až 45 stupni Celsia. V tuto chvíli totiž vytváří mozek mnohem méně melatoninu, tedy hormonu zodpovědného za spánek. Právě proto se v tropických dnech mnohem hůře spí.

Ideální teplota na spaní

Optimální teplota na spaní se pohybuje mezi 16 až 21 stupni Celsia. Při nich bývá mozek o něco chladnější než zbylá část těla. Jenže v době horkého počasí býváme celkově mnohem víc rozpálení.

Zavírejte okna, zatahujte závěsy a žaluzie

Aby se vám lépe během letních dní spalo, udržujte chladnější vzduch v domě či bytě tak, že ponecháte celý den zavřená okna, zatažené závěsy či žaluzie. Pokud máte i předokenní rolety, využijte jejich zastínění. Díky tomu nebude v místnosti, kde spíte, takové horko.

Větrejte hned po ránu

Pokud jsou tropická vedra, měli byste svůj příbytek vyvětrat hned brzy po ránu, než se budou zvedat denní teploty, a pak okna zavřít. Stejně tak je vhodnou dobou pozdní večer a noc, kdy je vhodné udělat v celém bytě průvan.

Odstraňte z ložnice zdroje tepla

Jestliže jste v ložnici obklopeni moderní technikou, měli byste ji z této místnosti co nejdříve odstranit. Přestože jsou možná v takzvaném spánkovém režimu, jsou zdrojem energie a tepla. Jedná se především o baterie telefonů, notebooků, počítačů, ale také o nabíječky. Navíc tyto technické vymoženosti negativně ovlivňují kvalitu spánku a jsou velmi rušivým elementem.

Dodržujte pitný režim

Jedním z nejdůležitějších aspektů pro naše zdraví je dostatečná hydratace organismu. Proto pijte každý den 1,5 až 3 litry vody, a to nejen v tropických vedrech. Pokud bude tělo dostatečně hydratované, bude se mu i lépe usínat a během noci regenerovat.

Vyhněte se těžkým jídlům

Jestliže si chcete dopřát kvalitní spánek, zcela jistě se vyhněte i potravinám, které by ho mohly snadno narušit. Jedná se především o tučná jídla. Pro dobré usínání si raději dopřávejte potraviny s nízkým obsahem tuku a kalorií. Je to z důvodu, že nasycené tuky vyžadují velké množství vody, aby se správně vstřebaly, tudíž je dobré dát si opravdu jen lehkou večeři, anebo ji občas i vynechat.

Před spaním se osprchujte

V horkém počasí se vám bude lépe usínat, když si dáte před spaním teplou nebo horkou sprchu. Díky tomu bude mít totiž tělo déletrvající pocit svěžesti a vám se proto bude mnohem lépe spát.

Související články

Zdroje: www.ceskestavby.cz, www.hogarmania.com, www.rehabilitace.info