Nepříjemné otoky těla postihují v létě nejen ženy, ale mnohdy i některé muže. Na vině bývá zpravidla nadbytek vody v těle, která je v něm nezdravě zadržovaná.

Proč tělo zadržuje vodu

Tělo může zadržovat vodu z několika důvodů, což se projevuje jako otoky nebo nadměrná hmotnost. Jedním z hlavních důvodů je nadměrný příjem soli, která způsobuje, že tělo zadržuje více vody, aby udrželo rovnováhu sodíku a vody v těle. Hormonální změny, například během menstruace nebo těhotenství, mohou rovněž vést k retenci vody. Dalším faktorem může být nedostatečný pitný režim, kdy tělo zadržuje vodu jako ochranný mechanismus proti dehydrataci. Sedavý způsob života a dlouhodobé stání nebo sezení mohou také přispívat k zadržování vody v dolních končetinách. V některých případech může být retence vody příznakem vážnějších zdravotních problémů, jako jsou srdeční, ledvinové nebo jaterní onemocnění, které vyžadují lékařskou pozornost.

Jak můžete pomoci organismu zbavit se přebytečného množství vody?

Chcete znát 18 účinných domácích prostředků pro snížení zadržování vody v těle? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Natural Health Remedies:

Zdroj: Youtube

Hýbejte se

Přebytečnou vodu z těla dostanete pravidelným aktivním pohybem. Pokud máte sedavé zaměstnání, měli byste si dělat přestávky, kdy se projdete, protáhnete, nebo si dáte pár aktivních pohybů, které vašemu tělu prospívají.

Právě sedavá práce je častou příčinou hromadění tekutin v těle. Proto si neváhejte dát cestu domů alespoň z části pěšky, anebo se začněte pravidelně věnovat vaší oblíbené sportovní aktivitě.

Zvyšte příjem tekutin

Ačkoliv se vám to může zdát absurdní, pijte! Pokud je tělo dlouhodobě dehydratované, začne si dělat „zásoby“ vody. Jestliže budete pít víc vody, obnovíte v těle potřebnou rovnováhu. Výbornou volbou je nejen čistá voda, ale i neslazené bylinkové čaje.

Osvědčený trik

Oteklé nohy si zaslouží polohu, kdy je opřete o zeď a dáte nahoru. Kromě toho se o jejich pohodlí můžete postarat nošením kompresních punčoch nebo ponožek. Perfektní úlevou je i pravidelná masáž těla, která pomůže podpořit průtok krve v těle.

Spěte na levém boku

Zadržování vody v těle můžete zmírnit i správně zvolenou polohou na spaní. Pokud si lehnete na levý bok, podaří se vám zmírnit otoky a snížit tlak na velkou žílu, jež se stará o odvádění krve z dolní poloviny těla až do oblasti srdce. Raději tedy nespěte ani na břiše, ani na zádech.

Tipy našich babiček

K odvodnění těla můžete využít i osvědčené rady našich babiček. S oblibou využívaly zábal ze zelných listů, který přikládaly na oteklá místa. Nechte zelné listy nějakou dobu v lednici a následně je rozložte na inkriminovaná místa.

Noste volné oblečení

V případě, že na zadržování vody v těle trpíte, volte raději než těsné džíny volnější kousky oblečení. Nejenže vám bude pohodlněji, ale volné oděvy nebudou omezovat průtok krve a umožní volnou cirkulaci lymfy.

Související články

Zdroje: www.aazdravi.cz, www.gsklub.cz, www.ladylab.cz