Křečové žíly jsou zdravotním problémem, který v dospělosti postihuje každého druhého jedince. Kromě toho, že nevypadají moc esteticky, je mnohem závažnější fakt, že představují jisté nepohodlí, a hlavně i zdravotní rizika. Proto není radno křečové žíly nikdy podceňovat. Co vše lze udělat pro úlevu?
Chcete znát domácí prostředky k léčbě křečových žil od Dr. Hansaji Yogendra? Podívejte na toto YouTube video na kanálu The Yoga Institute:
Co jsou křečové žíly
Křečové žíly neboli varixy jsou v současnosti jedním z nejčastějších cévních onemocnění, které se řadí mezi civilizační choroby. Riziko jejich vzniku se zvyšuje s věkem a mnohem častěji touto nesnází trpí ženy než muži.
Křečové žíly mohou vést k zánětu žil, bércovému vředu, trombóze nebo embolii. Nejčastěji se vytvářejí na dolních končetinách, ale není výjimkou, že mohou vzniknout i na jiných žílách v těle.
Zjevují se jako zvětšené žíly, nebo uzlíkové žilní útvary fialové až modré barvy, které vystupují na povrch pokožky. Křečové žíly mohou být různě zkroucené, rozšířené nebo prodloužené.
Proč křečové žíly vznikají
Většinou je vznik křečových žil daný genetickou predispozicí, a to až z 90 %. V případě, že neodvádí žilní systém krev správně, dochází ke zvýšení tlaku v žíle a rozšíření jejích stěn. Přispívají k válcovitému nebo pytlovitému rozšíření povrchových žil a vytváří se typický vzhled klikatých a rozšířených křečových žil. Velkou mírou bohužel přispívá ke vzniku i nevhodný životní styl.
Nejčastější projevy
Křečové žíly se u každého jedince projevují různě. Někdy způsobují pocit unavených a těžkých nohou, otoky, svědění, mravenčení, zarudnutí pokožky, kožní vředy kolem kotníků, záněty kůže i nepříjemnou bolest. Jak křečovým žilám účinně předcházet, anebo zmírnit jejich projevy a další rozšiřování?
Kompresní terapie a krémy
Pokud máte křečové žíly, můžete potíže minimalizovat používáním kompresních punčoch nebo podkolenek. Vytvářejí tlak na dolní končetiny, čímž posilují žilní stěny a činnost svalově-žilní pumpy, což přispívá k normální funkci chlopní. Na akutní potíže, bolest a otok lze využít krémy a gely, které jsou na křečové žíly přímo určené.
Zdravá strava
Pokud vás trápí křečové žíly nebo jim chcete účinně předcházet, je potřeba se zaměřit i na správnou životosprávu a zdravý jídelníček. Aby byly žíly zdravé a pevné potřebují správné živiny z potravin, které jsou zdrojem bioflavonoidů, hlavně rutinu a vlákniny.
Dopřávejte si proto pravidelně ovoce a zeleninu. Nejvíce těchto látek najdete v citrusech nebo šípku, ale také v pohance. Důležitou složkou zdravé výživy je pro cévní systém i vláknina, proto do jídelníčku pravidelně zařazujte luštěniny, semínka, oříšky ovesné vločky a celozrnné výrobky.
Nezbytným stavebním prvkem cévní stěny je křemík, který je též v ovesných vločkách, ale i ve slupkách brambor, červené řepě a fazolích. Zcela určitě se vyhněte potravinám s vysokým obsahem soli.
Vsaďte na bylinky
Na zmírnění potíží s křečovými žílami fungují i některé bylinky. Můžete je popíjet ve formě čajů, anebo použít k ulevujícím obkladům. O které se jedná konkrétně? Určitě sáhněte po pampelišce, bříze, popenci břečťanolistém, pelargonii, řebříčku, jeteli, přesličce a kopřivě.
Účinné jsou i obklady
Na akutní potíže fungují i přírodní obklady. Perfektní jsou například naklepané listy černého bezu, nahřáté zelné listy nebo obklady z kyselého zelí, tvarohu či s octem.
Zdroje: www.superzdrave.cz, www.novinky.cz, www.denik.cz