Pálí vás žáha často nebo jen výjimečně?
Pálení žáhy je skutečně nepříjemný problém, se kterým se alespoň párkrát za život setká každý z nás. Určitě se proto hodí vědět, proč vzniká a jak si poradit i bez léčiv a cucavých pastilek.
Všechno, co potřebujete o pálení žáhy vědět, vám prozradí v příspěvku z produkce mojemedicina.cz, který najdete na YouTube kanálu Roche Česká republika.
Co můžete dělat, abyste zmírnili pálení žáhy?
Pálení žáhy lze ovlivnit, respektive mu předcházet, protože je přímým následkem různého našeho chování a zlozvyků. Co můžete dělat jinak, abyste se nepříjemným palčivým až bolestivým pocitům vyhnuli?
Za pálením žáhy a refluxem může stát přejídání nebo prostě porce příliš velké po váš zažívací trakt. Pokuste se o střídmost, případně rozdělení jídel do menších porcí, což by mělo pomoci žaludku snáze obsah zpracovat.
Ani u tohoto tématu se nevyhneme zdravé váze, a tedy i hubnutí. Pálení žáhy samozřejmě trápí i hubené, nicméně pokud je na žaludek vyvíjený tlak z jeho okolí, budete mít k nepříjemnému pálení žáhy nakročeno. U štíhlých i silnějších postav hraje důležitou roli také příliš stahující oblečení v oblasti hrudního koše i pasu. Tento zdánlivě nevinný problém může značně ovlivnit zažívání i dýchání. U žen je například důležitá i velikost a elasticita spodního prádla.
Snažte se jíst pomalu a nehltat, ale také se vyvarujte ležení hned po jídle nebo dokonce při něm. Horizontální poloha jen podpoří tlak na jícnový svěrač.
Také některé potraviny jsou známé tím, že podporují pálení žáhy. Často jde o alkohol a kávu či sodovku, tučná a mastná jídla, cibuli, ale i citrusové plody, rajčata a rajčatovou šťávu, ale také mátu, která se přitom při zažívacích obtížích doporučuje. Dokonce i čokoláda může způsobit pálení žáhy, stejně jako pikantní jídla. Nicméně spouštěče pálení žáhy mohou být velmi individuální a je vhodné je odpozorovat.
Také uvolnění a zhoršení funkce svěrače souvisí s pálením žáhy a je často následkem kouření. Pokud tedy přestanete kouřit, významně tím podpoříte i zdraví jícnu a vaše problémy s pálením žáhy se zmírní či zmizí docela.
Pálení žáhy se ale objevuje například i v těhotenství, kdy jsou orgány v dutině břišní utlačované růstem plodu a v tomto případě může žena udělat pro zlepšení jen málo. Jaké triky se doporučují a co na pálení žáhy zabírá?
Jaké potraviny vám mohou pomoci při pálení žáhy?
Problém konzultujte s lékařem nebo alespoň lékárníkem, který vám doporučí léky na předpis či volně prodejné. Jde většinou o taková léčiva, která zmírňují příznaky, a tudíž i nepříjemné pocity.
Léčiva se dělí na antacidy, která účinkují rychle, ale doporučují se jen při občasných problémech. H2 blokátory fungující asi za 30 minut, Inhibitory protonové pumpy, což zní až podezřele, ale jde o léky snižující množství kyselin v žaludku. Nebo také prokinetika, která zase fungují na bázi zrychleného trávení a uspíšení vyprázdnění žaludku.
Z prostředků, které máte nejspíš v lednici, se doporučuje nejen mléko, ale i jogurt. Pokud nekupujete živočišná mléka, pomoci vám může i mandlové. Doma však můžete mít například i jedlou sodu, která je alkalická a zmírňuje kyselost.
Významně chutnějšími a také přírodními antacidy jsou i banány a jablka. Trápí-li vás pálení žáhy pravidelně, dejte si místo dezertu kousek banánu nebo jablka. Nebo si dejte po jídle čaj. Z bylinkových čajů se doporučuje nejen heřmánek, ale také fenykl.
Zdroje: webmd.com, healthline.com