Šedinám se nikdo nevyhne. Podle vědců první náznaky šedin přicházejí kolem třicítky. Většina padesátníků má ve svém věku šedou (případně bílou) polovinu hlavy. Rychlost, jakou zešedivíte, záleží podle odborníků na několika faktorech. Jedním – a to dost podstatným – kritériem jsou geny. Pokud vaše maminka byla šedivá ve čtyřiceti letech, je docela možné, že to po ní „zdědíte“. Dalším spouštěčem šedin je dlouhodobý stres, špatná životospráva a psychická nepohoda.

Ve videu od autora MedSimplified najdete spoustu informací o šedých vlasech. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Doplňte „béčko“

Vědci, kteří se zabývali výzkumem a příčnou šedin, přišli k zajímavé informaci. Podle ní lidé, kteří mají dostatek vitaminu B, zinku, jódu a železa, mají šediny mnohem později než jejich vrstevníci. Pokud chcete být na tom stejně, zahrňte do svého jídelníčku potraviny, které tento koktejl živin obsahují. Jde zejména o ryby, ořechy, datle, fíky, řepu, celer, čočku, hrách a špenát. Hodně důležitých látek je také ve vnitřnostech, proto si preventivně dopřejte smažená játra nebo tatarský biftek.

Dejte si cibulovou vzpruhu

V lidovém léčitelství se proti šedinám využívala směs, která se míchala z cibule a citronu. Údajně šlo o přírodní způsob, jak dát vlasům tmavší odstín a zakrýt případné šediny. Zkuste to také: pokrájejte cibuli nadrobno, zalijte ji trochou citronové šťávy a vše nechte dvě nebo tři hodinky odležet. Vzniklý roztok vmasírujte do vlasů. Hlavu překryjte potravinovou fólií a nechte cibulovou kúru působit půl hodiny. Nakonec vlasy umyjte a upravte, jak jste zvyklí. Pokud stejný postup budete opakovat každý den, vaše prameny získají žádaný tmavší odstín.

Přiznáte barvu?

Přiznat šediny je otázka odvahy, ale i vkusu. Ve starém Římě ženy tyto známky stáří přemalovávaly přírodní barvou Henna. Můžete to zkusit také. Pokud ale chcete vsadit na jistotu, je lepší navštívit kadeřníka, který vám vybere speciální barvu na krytí šedin. Odborníci nedoporučují s odstíny moc experimentovat. Většinou stejně vyberou o tón světlejší barvu, než je ta vaše přirozená. Pozor: Pokud jste celý život nosily černé vlasy, tak ve starším věku od toho upusťte. Tmavé odstíny bohužel zdůrazňují vrásky a nedostatky pleti. Vypadaly byste tak zbytečně starší.

Související články

Zdroje: www.novinky.cz