Mnoho lidí ve vyšším věku bojuje s nespavostí a častým probouzením během noci. Kvalitní spánek je však značně důležitý pro naše celkové zdraví a duševní pohodu.

Dlouhodobý nedostatek spánku začne brzy negativně ovlivňovat kvalitu každodenního života. Co tedy dělat, abyste nemuseli užívat chemické pilulky? Zkuste osvědčenou bylinku s nádherným názvem valeriána lékařská.

Chcete se dozvědět o valeriáně lékařské více? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Ida Petrovičová UMENIE ŽIŤ V SÚLADE S PRÍRODOU:

Zdroj: Youtube

Valeriána lékařská (Valeriana officinalis)

Cennými spojenci v boji proti špatnému spaní byly vždy bylinky. A valeriána je jednou z nich. Možná ji znáte také pod názvem kozlík lékařský a má bohatou historii sahající až do 11. století. Dodnes se tato bylinka využívá jako příjemný přírodní prostředek na zklidnění a na posílení kvalitního spánku.

V čem spočívá tajemství valeriány

Tajemství účinků bylinky je skryté v jeho kořeni a podzemních výhoncích. Obsahují sloučeniny, které ovlivňují GABA neurotransmiter v mozku. GABA hraje důležitou roli v regulaci spánku a má uklidňující a relaxační účinky. Valeriána pomáhá zvyšovat v mozku hladinu GABA, čímž usnadňuje usínání a prodlužuje délku a kvalitu spánku.

Jak valeriánu užívat

Pro lepší spaní si povařte 2 až 4 g čerstvě rozemleté valeriány tak 10 minut ve 250 ml vody. Nechte zchladnout a vypijte asi 1 hodinu před ulehnutím. Pro zklidnění a relaxaci během dne povařte 1 až 2 g čerstvě rozemletého kozlíku ve stejném množství vody a popíjejte 2x denně.

Bonusy bylinky

Oproti lékům na spaní je čaj z valeriány čistě přírodní a nemá žádné vedlejší účinky. Bylinka je také vhodná pro dlouhodobé užívání. Kromě zlepšení spánku vám valeriána pomůže zmírnit i případnou úzkost, stres a podrážděnost.

Tipy pro lepší spánek

Pokud chcete lépe spát, dodržujte pravidelný spánkový režim. Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu. Ložnici byste měli mít umístěnou na klidném a tichém místě, aby vás zbytečně nic nevyrušovalo.

Zcela jistě se v odpoledních a večerních hodinách vyhněte nápojům i potravinám s obsahem kofeinu. Pravidelně zařazujte do každodenního programu i aktivní pohyb, ale nikdy necvičte těsně před spaním. Raději si dopřejte teplou relaxační koupel nebo četbu knihy.

Související články

Zdroje: www.zena-in.cz, www.nadeje-byliny.eu, www.prozdravi.cz