Ztráta sluchu není žádná legrace. Podle odborníků se s ní potýká čím dál více lidí. Podle nich je velkým rizikem vyšší věk, ale také špatná manipulace s ušima. Tady jsou tři věci, které vašemu sluchovému centru mohou nejvíce uškodit. Pozor na ně!
Autor videa – Akademie věd ČR vás seznámí s poškození sluchu v důsledku stárnutí. Více na kanále YouTube.com.
Hluk, hluk a zase hluk!
Říká se, že všeho moc škodí. To se týká i hluku, který váš sluchový aparát vystavuje neuvěřitelné zátěži. Podle výzkumů může takový hluk o síle 140 dB vyvolat nemalé zdravotní obtíže nebo dokonce dočasnou ztrátu sluchu. Jde například o intenzitu typu bouchacích kuliček (v bezprostřední blízkosti ucha), ale také výstřel nebo výbuch.
Abyste si udělali představu o hlasitosti věcí, tak například tikot hodinek má sílu cca 30 dB, běžná konverzace 50 dB, vrčení pračky se vyšplhá na 60 dB, bouchnutí dveří na 70 db a městská doprava na 90 db. O poznání horší nápor na vaše uši má motorová sbíječka, jejíž intenzita se blíží 130 db nebo start tryskového letadla, který je odhadován až na 190 dB.
Přílišná ušní hygiena
Něco v uchu…Většina specialistů na ORL tvrdí, že cokoliv si dáte do vnitřní plochy ucha, způsobuje jeho zatížení a možné poškození. Proto taková sluchátka jsou z hlediska odborníků celkem problém. Další častou příčinou problémů je samotné čištění uší.
Podle expertů na ORL je příliš důsledné čištění vatovou činkou spíše na škodu. Dochází totiž k zatlačení ušního mazu do ucha. Tím vznikne „tuková“ zátka, která může poškodit sluchové vnímání. Dalším rizikem urputného čištění může být i protržení ušního bubínku, proto při ušní hygieně nepoužívejte párátka, pinzety nebo jiné ostré předměty.
Cigaretový kouř
O cigaretách se říká, že zanáší plíce. Popravdě, škodí i uším. Výzkumy prokázaly, že cigaretový kouř může způsobovat ušní infekce a záněty. Proto raději chraňte uši a vyhněte se zakouřeným prostorům!