Kvalitní sluneční brýle nejsou jen estetickým módním doplňkem, ale zároveň slouží jako účinná ochranná pomůcka očí. A pro všechny s přibývajícím věkem to platí dvojnásob. Oči je nutné šetřit před zvýšeným ostrým zářením slunce. Na současném trhu je jich však k výběru nespočet druhů a někdy je složité se v nich vyznat.   

Jak si správně vybrat brýle podle tvaru obličeje? Podívejte se na YouTube video na kanálu Beliani:

Zdroj: Youtube

Tmavé brýle nejsou příslibem vyšší UV ochrany

Jednou z nejčastějších chyb při výběru slunečních brýlí je domněnka, že čím jsou tmavší, tím oči lépe ochrání. Důležitý je však kvalitní UV filtr, které mohou mít běžně i brýle se světlejšími a čirými skly. Jakmile byste nosili brýle bez dostatečného UV filtru, zorničky očí by se za slunce rychleji rozšiřovaly a propustily by dovnitř více UV světla. Pokud nosíte brýle se špatnou ochranou, můžete si dokonce způsobit více nesnází, než když je nenosíte vůbec.

Zkontrolujte vždy štítek

Vzhledem k tomu, že nelze ochranu proti UV záření pohledem posoudit, pečlivě vždy zkontrolujte nalepený štítek. Podle uvedených informací velice snadno poznáte jejich kvalitní či nevyhovující bezpečnost pro oči. Pořiďte si jen takové, na nichž je údaj, že mají „ochranu před UVA/UVB“ nebo „100% absorpci UV záření“.

Antireflexní vrstva

Zejména pro jedince vyššího věku jsou vhodné sluneční brýle, které obsahují i antireflexní vrstvu. Degenerace očí věkem totiž znamená i jejich vyšší citlivost na jasné a intenzivní světlo. Tento ochranný prvek sníží nežádoucí oslnění na minimum.

Odstín vždy dle vašeho typu

Při výběru kvalitních slunečních brýlí myslete i na správně zvolený odstín obrouček. Měly by se hodit nejen k barvě vaší pleti, ale i vlasů, aby vytvořily co nejlichotivější efekt. K tmavším typům s hnědými a černými vlasy se hodí černé obroučky, světlejším typům se světlými či šedivými vlasy průsvitné a kovové.

Dokonalý tvar

Dle vašeho obličeje přizpůsobte vaší vizáži i odpovídají tvar brýlí. Měly by být jen příjemným a nerušivým doplňkem, který vypíchne vaše přirozené přednosti. Pokud máte kulatý obličej, volte jemné hranaté obroučky, v případě obdélníkové tváře jsou vhodné spíše oblé a kulaté, protože vás zjemní.

Nespoléhejte jen brýle

Před ostrým světlem a silnými slunečními paprsky chraňte oči i nošením klobouků se širokou šerpou nebo praktických kšiltovek.

Související články

Zdroje: www.bestlifeonline.com, www.idnes.cz, www.lidovky.cz