V bytě by měla být vzdušná vlhkost 50–60 %, jakmile je vyšší, může to přinášet problémy. Například při dvacetiminutovém sprchování se do ovzduší dostane až 200 g vody, pocením a dýcháním uvolníme během jediného dne do vzduchu až 300 g vody a například čtyřčlenná rodina vyprodukuje více než deset litrů vodní páry denně.

I z toho je zřejmé, že ve snaze šetřit energiemi není moudré co nejméně větrat. Vypařená voda se pak totiž začne srážet a vytvářet podmínky pro plísně. Ale ani větrání nemusí přinášet očekávané výsledky.

Pomůže nové vymalování?

Především ve starších rodinných domcích můžeme mít na stěnách místa, kde se s příchodem sychravého počasí objevují plísně pravidelně. Obvykle je to způsobeno tím, že jsou tato místa chladnější než okolí a víc se na nich sráží vodní pára.

Pokud z nějakého důvodu nemůžeme zvenčí vhodným způsobem zateplit fasádu, což je nejúčinnější, můžeme postižené vnitřní stěny ošetřit speciálními přípravky. Vhodné jsou například koncentrované dezinfekční prostředky, které likvidují plísně, houby, lišejníky, řasy a bakterie a jsou určeny na interiérové omítky.

Dezinfekci podle návodu naneseme na napadené plochy a plísně ještě za mokra mechanicky odstraníme špachtlí. Po zaschnutí nátěr jednou až dvakrát zopakujeme, abychom měli jistotu, že se přípravek zapůsobil na všech místech.

Stěny ošetřené tímto způsobem je vhodné natřít malířskou barvou, která obsahuje látky bránící růstu plísní.

Nejlepší je prevence

Vhodným řešením jsou také malé absorpční přístroje, které vodní páry přeměňují na tekutinu a tu pak shromažďují v zásobníku, takže ji lze vylévat. Tímto způsobem je možné vzdušnou vlhkost v bytě optimalizovat.

Opatříme si vlhkoměr a podle naměřených hodnot budeme rozmisťovat i absorpční přístroje. Vzdušná vlhkost se totiž mění, záleží na počasí, na venkovní teplotě, na tom, zda topíme a čím, ale také na naší činnosti, proto musíme hlídat, abychom vzduch v bytě naopak příliš nevysoušeli.

Jak plíseň odstranit rychle

Nikdy také plíseň nestíráme nasucho, protože bychom mohli spory plísní (konidie) roznést do okolí.

Existuje řada vhodných přípravků, které z menších ploch odstraní plísně velice rychle. Stačí postižená místa postříkat, nechat několik minut působit a poté zbytky, které na stěně, zárubních či na dlaždičkách zůstaly, opatrně stáhnout vlhkým hadrem. Hadr poté zlikvidujeme.

Vysoušení zdí

Velmi vlhké stěny, například po povodni nebo po dlouhodobém zatékání, co nejrychleji vysušíme elektrickým vysoušečem. Pokud bychom to neudělali, zvýšili bychom riziko vzniku plísní. Vysoušeče snižují vlhkost stěn a jímají vodu do sběrných nádob.

Takzvané horkovzdušné vysoušeče pracují v uzavřené místnosti. Umisťujeme je do vzdálenosti 70–100 cm od zdi, aby proud teplého vzduchu, který by foukal na jedno úzké místo, zdivo nevysoušel rychleji než okolí a nezpůsobil tím pozdější popraskání. Během vysoušení je zapotřebí zajistit potřebnou výměnu vzduchu tak, aby při otvírání oken a dveří teplý vzduch proudil do horní části místnosti nebo do horního patra. Nezapomínáme posouvat vysoušeče nejdéle po osmi hodinách, čímž docílíme stejnoměrného prohřívání zdí.

Tipy proti plísni

  • Pokud v chladném období roku sušíme prádlo v bytě nebo delší čas žehlíme, měli bychom při tom i větrat.
  • Jestliže se v koupelně po sprchování vytvoří větší množství páry, koupelnu dobře vyvětráme.
  • Do kuchyně si pořídíme účinnou digestoř.
  • Jestliže v zimě nevytápíme některé místnosti, všímáme si, jak a kde se v nich usazuje pára, když do nich pustíme teplo z ostatních místnosti; sraženou páru včas utřeme.
  • Při pravidelném rosení květin hlídáme, abychom rozprašovačem zbytečně nestříkali na stěny nebo na dřevěné poličky.

(lda), foto Shutterstock

Jak to dělaly naše babičky

Osvědčené vápno

Na trhu je nepřeberné množství výrobků, ale neměli bychom zapomínat na prastarou dezinfekci, a to na vápno − ovšem bez jakýchkoliv vylepšovacích příměsí. Na očištěnou zeď prostě naneseme dva až tři nátěry hašeného vápna. Stěna pod vápnem dýchá a vápno zároveň likviduje plísně. Vápenný nátěr drží na dřevě, kameni i na panelu a je určitě nejlevnější. Jenom musíme při práci používat ochranné brýle. Jaroslava Šobíšková z Neveklova

Vápno posílené dezinfekcí

Plíseň nacházející se na stěně orientované na západ jsem natřel Savem naředěným s vodou v poměru 1:1. Poté jsem zeď vysušil infrazářičem. Nato jsem omítku částečně seškrábal špachtlí. Potom jsem zeď znovu pořádně natřel dezinfekčním roztokem a nechal jsem ji vyschnout. Nakonec jsem zeď natřel roztokem hašeného vápna a dezinfekce (na 5 litrů vápna asi l dl Sava). Od té doby mám od plísně pokoj. Místnost je samozřejmě třeba denně větrat a vlhkost udržovat maximálně na 60 %. Jan Štefek z Kravař

Modrá skalice

S tímto problémem jsem marně zápasil v panelovém domě. Nic nepomáhalo, až jeden způsob zabral. Plíseň v bytě a ve spíži jsem omyl vlažnou vodou. Použil jsem k tomu silnější štětec a štětku. Stěnu jsem nechal 24 hodin schnout. V drogerii jsem koupil modrou skalici (síran mědnatý, krystalický, technický, 500 g). Ve dvou litrech studené vody jsem rozpustil 10 dkg modré skalice a roztokem natřel napadená místa, nechal jsem je 24 hodin zaschnout a nátěr jsem znovu zopakoval. Až po dalších 24 hodinách jsem vymaloval. Pozor, modrá skalice dráždí pokožku, je nutné používat rukavice a brýle. Nábytek stavím asi 15-20 cm od zdi. Jiří Maliník z Aše