Zdroje: www.healthline.com, www.rehabilitace.info

Stravování a ztučněná játra

Podívejte se, co říká o regeneraci jater propagátor SCD, což je zkratka z anglického výrazu, který do češtiny překládáme jako Specifická sacharidová dieta. Ač nemusíte souhlasit s veškerými závěry a informacemi přebranými od dr. Stena Ekberga, propagátora této diety, můžete se doporučeními nechat inspirovat. Důležité je rozhodně to, že konzumací konkrétních potravin můžete ovlivnit svůj zdravotní stav a ztučnění jater se nejen vyvarovat, ale také jej minimalizovat, pokud již k němu dochází.

Zdroj: Youtube

V rychlosti zopakujme, co stojí za ztučněním jater čili steatózou. Může být způsobena konzumací alkoholu, ale také obezitou a metabolickým syndromem. Riziko ztučnění jater zvyšuje také cukrovka druhého typu, užívání některých léků a výjimečně i genetika. Ztučnění jater může vzniknout také během těhotenství či při infekcích, jako je žloutenka typu C.

Ztučnění jater si můžete přivodit také nevhodnou stravou a díky vhodné stravě ji můžete zase redukovat. Naštěstí je tento stav vratný a se zlepšením vám pomůže redukce váhy a radikální snížení konzumace alkoholu a také častý pohyb. Nutno dodat, že ztučnělá játra jsou problémem i abstinentů a souvisejí více s životosprávou než jen s alkoholem. Nealkoholické ztučnění jater se objevuje u 25 až 30 % Evropanů.

Potraviny proti ztučněným játrům

Lékaři se shodují, že pro ozdravení jater je nejlepší vyvážená pestrá strava, ve které by měly být zastoupeny různé drobné zahradní a lesní plody, z domácích druhů ovoce také jablka a melouny, z exotických pomeranče, banány, fíky a datle. Vhodná je především listová zelenina, luštěniny, brokolice, papriky, mrkev, okurky, rajčata a lilek. Důraz je kladen i na omezení soli, produktů bílé mouky a rýže.

Věnujte pozornost potravinám bohatým na omega-3 kyseliny jako jsou ořechy a semena, avokádo či olivy, pijte kávu a z mas se soustřeďte na ryby.

Játrům může pomoci i víno nebo kurkuma

Pokud chcete játra podpořit také bylinnými preparáty a čaji z nich, nejvýznamnější je v této skupině ostropestřec mariánský, ale také kurkuma nebo zelený čaj.

Pozitivně působí také resveratrol obsažený v červeném barvivu. Najdete jej nejen v modrých hroznech, ale také červeném vínu. Alkohol je sice vhodné zcela vyloučit nebo minimalizovat, pokud si však chcete skleničku občas dát, pak sáhněte po červeném, které je z alkoholu nejméně škodlivé.

Související články