Chcete se zahřát? Musíte se hýbat! Proto spousta léčitelů zastává názor, že mezi zmrzlíky jsou zejména lidé, kteří pohybu moc nedají. A to je škoda! „Kdyby se šli alespoň projít nebo se trochu protáhli,“ rozčiluje se jeden z léčitelů. Jenže realita je jiná a je potřeba to tak brát. Zimomřivost trápí zejména lidi v kancelářských profesích, kteří prosedí celý den u svých pracovních stolů, nebo i kuřáky, milovníky alkoholu a jedince s vyšším cholesterolem. Patříte mezi ně?

Studené nohy trápí zejména ženy

Zmrzlíků je přirozeně o dost víc. Paradoxně nejvíce se jich objevuje mezi ženami. Důvod je prostý: něžné pohlaví má o 15 % méně svalů než jeho silnější protějšek. A protože svalová hmota je hlavním producentem a udržovatelem tělesného tepla, není divu, že ženy jsou v tomhle případě v nevýhodě. Do karet jim nehraje také fakt, že jim příroda nadělila tenčí kůži. Ta se nachází zejména v oblastech důležitých orgánů a na končetinách, proto nemůže fungovat jako dobrý „izolant“ a vystavuje člověka chladu. Jak si tedy můžete ulevit, když máte nohy jako led?

Zkuste houpavé dřepy

Tohle cvičení podpoří krevní oběh a zároveň okysličí celý organismus. To znamená, že vám pak budou lépe fungovat důležité orgány i mozek. Ve videu je postup, jak na to.

Zahřejte se po vzoru našich baiček. Jak na to? Na videu uvidíte víc:

Zdroj: Youtube

Dopřejte si zázvorovou koupel

Je to jednoduché: Napusťte do vany teplou vodu a v ní rozmíchejte 3 lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru. Nejenom, že koupel bude hezky vonět, ale zároveň podpoří váš krevní oběh. Lázeň si načasujte na večer a setrvejte v ní zhruba půl hodiny. Uvidíte, že se budete cítit jako znovuzrození. Pozor: Koupel provádějte maximálně jednou až dvakrát za týden!

Vyzkoušejte skotské střiky

Tahle procedura se často využívá v lázních na osvěžení a prokrvení těla. Víte ale o tom, že si ji můžete dopřát i doma? Jak na to: Na sprchové hlavici si nastavte silný proud vody. Střídavě omývejte nohy teplou a studenou vodou. Pořádně se prokrví a budou méně ztuhlé.

Uvařte si čaj

Horký čaj jsou taková malá kamínka, která vás zahřejí. Obzvlášť, když si dáte čaj ze srdečníku obecného. Jak na to: do hrnce nasypte 2 lžíce sušených bylinek a zalijte 500 ml převařené vody. Nápoj nechte zhruba 10 minut louhovat a poté vypijte. Pozor: čaj není vhodný pro zimomřivce, kteří berou léky na ředění krve!

Snězte zahřívací koření

Jsou jistá jídla, která vám pěkně rozproudí krev v žilách. Pokud je vám chladno, dejte si pokrm, jehož jednou z ingrediencí jsou chilli papričky. Výborná je i skořice, badyán nebo hřebíček, které klidně můžete přidat do čaje.

Dejte nohy k ledu

Naši předkové léčili chlad chladem. Věřili, že když zkřehlé nohy ponoří do ledové vody, tak si tělo teplotním šokem vyrobí své vlastní teplo. A nebyli daleko od pravdy. Ledová koupel sice byla zpočátku nepříjemná, ale v závěru podpořila krevní oběh (a pokud byla častější) i růst svalové hmoty, o které se ví, že funguje jako „zahřívadlo“ a teplený izolant.


Zdroje: www.ceskatelevize.cz,www.spektrumzdravi.cz