Jak zahřát studené nohy?
Zdroj: Profimedia

Studené nohy léčily naše babičky ledovou vodou nebo houpavými dřepy. Jak na to?

Venku se otepluje, ale vy máte stále nohy jako rampouch? Víme, jak si je ohřejete. Dělejte to jako naše babičky.

Chcete se zahřát? Musíte se hýbat! Proto spousta léčitelů zastává názor, že mezi zmrzlíky jsou zejména lidé, kteří pohybu moc nedají. A to je škoda! „Kdyby se šli alespoň projít nebo se trochu protáhli,“ rozčiluje se jeden z léčitelů. Jenže realita je jiná a je potřeba to tak brát. Zimomřivost trápí zejména lidi v kancelářských profesích, kteří prosedí celý den u svých pracovních stolů, nebo i kuřáky, milovníky alkoholu a jedince s vyšším cholesterolem. Patříte mezi ně?

Studené nohy trápí zejména ženy

Zmrzlíků je přirozeně o dost víc. Paradoxně nejvíce se jich objevuje mezi ženami. Důvod je prostý: něžné pohlaví má o 15 % méně svalů než jeho silnější protějšek. A protože svalová hmota je hlavním producentem a udržovatelem tělesného tepla, není divu, že ženy jsou v tomhle případě v nevýhodě. Do karet jim nehraje také fakt, že jim příroda nadělila tenčí kůži. Ta se nachází zejména v oblastech důležitých orgánů a na končetinách, proto nemůže fungovat jako dobrý „izolant“ a vystavuje člověka chladu. Jak si tedy můžete ulevit, když máte nohy jako led?

Zkuste houpavé dřepy

Tohle cvičení podpoří krevní oběh a zároveň okysličí celý organismus. To znamená, že vám pak budou lépe fungovat důležité orgány i mozek. Ve videu je postup, jak na to.

Zahřejte se po vzoru našich baiček. Jak na to? Na videu uvidíte víc:

Dopřejte si zázvorovou koupel

Je to jednoduché: Napusťte do vany teplou vodu a v ní rozmíchejte 3 lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru. Nejenom, že koupel bude hezky vonět, ale zároveň podpoří váš krevní oběh. Lázeň si načasujte na večer a setrvejte v ní zhruba půl hodiny. Uvidíte, že se budete cítit jako znovuzrození. Pozor: Koupel provádějte maximálně jednou až dvakrát za týden!

Zázvor vás zbaví zimomřivosti. Zázvor vás zbaví zimomřivosti. Zdroj: Profimedia

Vyzkoušejte skotské střiky

Tahle procedura se často využívá v lázních na osvěžení a prokrvení těla. Víte ale o tom, že si ji můžete dopřát i doma? Jak na to: Na sprchové hlavici si nastavte silný proud vody. Střídavě omývejte nohy teplou a studenou vodou. Pořádně se prokrví a budou méně ztuhlé.

Uvařte si čaj

Horký čaj jsou taková malá kamínka, která vás zahřejí. Obzvlášť, když si dáte čaj ze srdečníku obecného. Jak na to: do hrnce nasypte 2 lžíce sušených bylinek a zalijte 500 ml převařené vody. Nápoj nechte zhruba 10 minut louhovat a poté vypijte. Pozor: čaj není vhodný pro zimomřivce, kteří berou léky na ředění krve!

Snězte zahřívací koření

Jsou jistá jídla, která vám pěkně rozproudí krev v žilách. Pokud je vám chladno, dejte si pokrm, jehož jednou z ingrediencí jsou chilli papričky. Výborná je i skořice, badyán nebo hřebíček, které klidně můžete přidat do čaje.

koupel, nohy, voda, wellnes, růže Nohy překvapivě ohřeje ledová koupel. Zdroj: 123RF

Dejte nohy k ledu

Naši předkové léčili chlad chladem. Věřili, že když zkřehlé nohy ponoří do ledové vody, tak si tělo teplotním šokem vyrobí své vlastní teplo. A nebyli daleko od pravdy. Ledová koupel sice byla zpočátku nepříjemná, ale v závěru podpořila krevní oběh (a pokud byla častější) i růst svalové hmoty, o které se ví, že funguje jako „zahřívadlo“ a teplený izolant.


Zdroje: www.ceskatelevize.cz,www.spektrumzdravi.cz

Akční letáky