Jídlo prospěje víc než tablety

Ze všech stran slyšíte, že je potřeba zvýšit příjem vitaminů, antioxidantů a látek podporujících imunitu. Takže logicky zajdete do lékárny a sáhnete po tabletách a kolonku péče o zdraví máte odškrtnutou. Ne tak docela. Ve vitaminových doplňcích stravy jsou většinou přehnaně vysoké dávky daných podpůrných látek – které bohužel vaše tělo bez správného základu stravy není schopné pojmout – proto tedy jak rychle je přijmete, tak rychle je i vyloučíte a s nimi i investované peníze. Chytřejší a efektivnější investicí do zdraví je opravdu pestrý jídelníček, pro začátek věnujte víc pozornosti, kolik sníte denně čerstvého ovoce a zeleniny.

Co bude fungovat?

Zázračná čtveřice vitaminů A, B, C a D:

  • Vitamin A: Zvyšuje odolnost těla vůči infekcím, jeho hladiny se rapidně sníží při nedostatku pohybu nebo při nadměrné konzumaci alkoholu. Pokud byste ale přece jen sáhli po pilulkách, je zapotřebí opatrnosti – vitamin A je jediný, kterým se lze předávkovat. Lepší je samozřejmě doplňovat jej do těla přirozenou cestou, spoustu ho najdete v mrkvi, dýni, špenátu nebo kapustě. Velmi známým zdrojem vitaminu A je také rybí tuk. A pokud nejste vegetariáni, dopřejte si občas dát játra anebo vejce, v jejichž žloutcích tento vitamin také najdete.
  • Vitamin B: Naprostý základ pro silnou imunitu je dobře fungující metabolismus, a tedy zásoba vitaminu B, jejichž zdrojem jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, droždí nebo ryby. Na jeho příjem by měli dbát hlavně ti, kteří se pravidelně věnují větší zátěži v podobě sportu – vitaminy B pomáhají předcházet vyčerpání organismu. Kromě výše jmenovaných potravin je vynikající „bombou“ vitaminů této skupiny poctivý kuřecí vývar.
  • Vitamin C: Zdaleka nejdůležitější je samozřejmě vitamin C, který pomáhá tělu bojovat s viry a bakteriemi. Pomáhá totiž zvyšovat produkci bílých krvinek, základních stavebních kamenů ochranného vnitřního systému každého z nás. Proto při nákupu nezapomeňte na citrony, pomeranče, kiwi, grapefruity nebo mandarinky. Skvělým zdrojem je ale i možná překvapivě červená paprika, brokolice, zelí a růžičková kapusta.
  • Vitamin D: Dostatek „déčka“ stojí za správnou funkcí imunity vnitřních tkání, jinými slovy za obranyschopností. Většina z nás jej má přitom katastrofální nedostatek právě v zimních měsících – dostáváme ho totiž ze slunečních paprsků. Pokud tedy vysvitne mezi mraky, neváhejte a vydejte se aspoň na dvacetiminutovou procházku. Z potravin vitamin D přijmete spolu s tučnými rybami, jako je losos, konzervovaný tuňák, makrela nebo tresčí játra. Nejschůdnější volbou však bude si dát vejce, vaječné žloutky obsahují vitamin D, ale neměly by být tím jediným, po čem sáhnete.
  • Zinek: Pomáhá proti únavě, urychluje proces hojení a uzdravování, je tedy jednou z nejdůležitějších látek, jejichž příjem byste si měli pohlídat. Najdete jej v hovězím mase, mléce, játrech a plodech moře (hlavně v ústřicích). Navíc, pokud si dáte mořské plody dvakrát do týdne – a může to být třeba jen losos nebo makrela, dostanete do sebe omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat záněty.
  • Probiotika: A ne opravdu teď nemáme na mysli tablety. Konzumací potravin s přirozenou dávkou probiotických látek uděláte svému tělu velkou službu. Kysané zelí, bílé poctivé jogurty a kefír udržují zdravou mikroflóru v trávicím traktu a nedovolí, aby se tam škodlivé bakterie usadily. Správná obranyschopnost skutečně začíná od žaludku.
  • Betaglukany: Látky s ne zcela přístupným názvem jsou jedny z nejúčinnějších posilovačů imunity, jakými své tělo můžete zásobit. Léčí záněty a úspěšně bojují se škodlivými viry a bakteriemi. A kde je najít? Dejte si ovesnou kaši nebo ovesné vločky, ječmen anebo v obchodě najděte hlívu ústřičnou a malinké houbičky shiitake.
  • Česnek: Nejsilnější přírodní antibiotikum je vám určitě známé, nezapomínejte proto ani na něj, obsahuje alicin, který působí proti infekcím. Nejlepší účinky má ale jen jako syrový.
  • Rakytník a kustovnice čínská, echinacea: Bylinné tinktury těchto rostlin mají lví podíl na posílení imunity, nicméně je dobré myslet na to, že jejich účinek je omezený – svou službu poskytnou pouze, pokud je budete užívat krátkodobě a ve vysokých dávkách.
  • Pitný režim: Ano, i během zimních měsíců byste si měli hlídat, kolik a co vypijete. Dostatek tekutin totiž pomáhá správné funkci metabolismu a vylučování škodlivých látek z těla. Nejlepší je samozřejmě nesycená a neochucená voda, skvělým zdrojem důležitých antioxidantů je zelený čaj. Pokud už cítíte lehké obtíže, uvařte si čaj z čerstvého zázvoru, který tělo prohřeje a pomůže s vypocením. Působí preventivně proti infekcím. Všeho ale s mírou, jeho přemíra může vysušovat sliznice, které pak paradoxně ztratí obranyschopnost před vnějšími vlivy. Vyhněte se zvýšené konzumaci alkoholu – oslabuje imunitní systém a zvyšuje riziko nákazy horních cest dýchacích.

Pomůže i něco jiného než jídlo?

  • Hygiena: Správná péče o čistotu pracovního místa a věcí, s nimiž přijdete každý den do styku – mějte po ruce tedy vždy antibakteriální gel na ruce, pravidelně si otírejte telefon a klávesnici počítače a vyhýbejte se místům, kde se zdržuje velké množství lidí.
  • Pozitivní mysl: Věřte nebo ne, relaxační masáž pomáhá uvolňovat hormon dobré nálady, serotonin, a ten zase pomáhá zvyšovat imunitu. Kdy jindy se tedy „odměnit“ a zajít na masáž než v chřipkovém období. Koho by přece jen trápila chmurná nálada, může užívat třezalkové kapky, které jsou lehkým přírodním antidepresivem.
  • Spánek: S tím jak se snižují hodiny, kdy tělo odpočívá a nabírá síly, se snižují i jeho zásobárny protilátek, proto dbejte na to, abyste naspali aspoň 7 hodin denně.
  • Pravidelný pohyb: Jak už bylo řečeno, pohybem na sluníčku si dodáte potřebný vitamin D, půlhodinová procházka ale pomáhá i snižovat hladiny škodlivého stresu a zlepšuje cirkulaci krve, tedy podporuje správné fungování metabolismu a obranyschopnost.
  • Teplota a otužování: Zimu a chlad nemá rád nikdo, přetápěním místností však svému tělu uděláte dlouhodobě medvědí službu. Nejenže vysušíte sliznice a na ty se pak snadno přichytí kdejaká bakterie či vir, ale vystavíte tělo i nepříjemnému teplotnímu šoku. Proto byste teplotu v bytě měli mít nastavenou na maximálně 22 °C. Vyzkoušejte určitě i otužování, dbejte ale na tři věci – správně, postupně a pravidelně. Pro začátek stačí ve sprše střídat teplou a chladnou vodu minutu dvě. A pokud jste ještě nezačali s pravidelným saunováním, je nejvyšší čas.