Jak posilovat paměť? Aktivitou duševní, fyzickou i sociální
29. 11. 2018

Jak posilovat paměť? Aktivitou duševní, fyzickou i sociální

Nemůžete si vybavit jméno starého známého? Jdete pro něco do ledničky, a zapomenete pro co? Takové věci se stávají každému, s věkem ale těchto příhod přibývá. Naštěstí lze paměť trénovat a posilovat.

Dobrou zprávou je, že až na případy, kdy je stárnutí provázené chorobami a nastupující demencí podmíněné geneticky, lze poruchám paměti předcházet nebo alespoň výrazně zpomalit jejich nástup.

Luštění sudoku a společenská zábava v jednom, ideální trénink mozku

Pravidla prevence ztráty paměti

Základní pravidla jsou jednoduchá, patří mezi ně především:

Pravidelný pohyb. Fyzickou aktivitu nemusíme nijak přehánět, stačí 30-45 minut rychlé chůze denně nebo alespoň týdně. Vhodné jsou i protahovací cviky či lehké posilování.

Duševní aktivita. Vysedávání u televize a pasivní duševní život paměť nezlepší. Důležitá je vlastní aktivita: učení se cizímu jazyku, navštěvování vzdělávacích přednášek, luštění křížovek, trénink paměti. Důležité také je, vyhýbat se nadměrnému stresu a neutápět se ve zbytečných obavách.

Sociální kontakty. Málokdo asi vydrží cvičit pravidelně sám doma nebo se učit slovíčka, lépe se nám to bude dařit v kolektivu. Kolektivní vzdělávání a aktivity nabízí např. programy celoživotního vzdělávání v rámci vysokých škol např. univerzita třetího věku, přednášky pořádané společenskými či vzdělávacími agenturami, kluby seniorů či společností pro trénování paměti a mozkový jogging. Vhodná je ale i hlasitá četba s partnerem nebo setkání s přáteli spojená s hraním karet, stolních her apod.

Zdravá výživa. Důležitý je zejména dostatek zeleniny a ovoce a konzumace potravin obsahujících omega kyseliny např. ryb či lněného semínka. Nezbytný je příjem bílkovin z kvalitního masa a mléčných výrobků, omezení uzenin a správný pitný režim.

Vyhýbat se lékům na spaní či uklidnění. Jejich nadužívání nebo dlouhodobé užívání může vést k závislosti a ke zhoršení paměti i dalších mozkových funkcí.

Nežádoucí alkohol a cigarety. Doporučuje se nekouřit a alkohol konzumovat střídmě.

Dbát na celkový zdravotní stav. Pravidelné preventivní prohlídky spojené s laboratorním vyšetřením krve, moči, základní vyšetření srdce a plic apod. pomohou včas odhalit a léčit nově vzniklá či zhoršená onemocnění cukrovka, vysoký tlak, zvýšený cholesterol, obezita. Zároveň je třeba se starat o správné fungování zraku a sluchu (brýle, naslouchadlo, abychom měli dostatečný přísun informací zvenku).

Podpůrné léky a doplňky stravy. Z doplňků stravy bychom měli volit pouze ty od renomovaných výrobců, lepší volbou mohou být léky, které prošly klinickými studiemi a mají prokázanou účinnost. Nejčastěji se doporučuje výtažek z jinanu dvoulaločného Ginkgo biloba , který má prokázané pozitivní účinky na mozkovou činnost a cévní řečiště. Pacienti, kteří berou tzv. léky na ředění krve, by přitom jeho užívání měli předem konzultovat se svým lékařem.

Autor Soňa Havlová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS