Dobrou zprávou je, že až na případy, kdy je stárnutí provázené chorobami a nastupující demencí podmíněné geneticky, lze poruchám paměti předcházet nebo alespoň výrazně zpomalit jejich nástup.

Pravidla prevence ztráty paměti

Základní pravidla jsou jednoduchá, patří mezi ně především:

Pravidelný pohyb. Fyzickou aktivitu nemusíme nijak přehánět, stačí 30-45 minut rychlé chůze denně nebo alespoň týdně. Vhodné jsou i protahovací cviky či lehké posilování.

Duševní aktivita. Vysedávání u televize a pasivní duševní život paměť nezlepší. Důležitá je vlastní aktivita: učení se cizímu jazyku, navštěvování vzdělávacích přednášek, luštění křížovek, trénink paměti. Důležité také je, vyhýbat se nadměrnému stresu a neutápět se ve zbytečných obavách.

Sociální kontakty. Málokdo asi vydrží cvičit pravidelně sám doma nebo se učit slovíčka, lépe se nám to bude dařit v kolektivu. Kolektivní vzdělávání a aktivity nabízí např. programy celoživotního vzdělávání v rámci vysokých škol např. univerzita třetího věku, přednášky pořádané společenskými či vzdělávacími agenturami, kluby seniorů či společností pro trénování paměti a mozkový jogging. Vhodná je ale i hlasitá četba s partnerem nebo setkání s přáteli spojená s hraním karet, stolních her apod.

Zdravá výživa. Důležitý je zejména dostatek zeleniny a ovoce a konzumace potravin obsahujících omega kyseliny např. ryb či lněného semínka. Nezbytný je příjem bílkovin z kvalitního masa a mléčných výrobků, omezení uzenin a správný pitný režim.

Vyhýbat se lékům na spaní či uklidnění. Jejich nadužívání nebo dlouhodobé užívání může vést k závislosti a ke zhoršení paměti i dalších mozkových funkcí.

Nežádoucí alkohol a cigarety. Doporučuje se nekouřit a alkohol konzumovat střídmě.

Dbát na celkový zdravotní stav. Pravidelné preventivní prohlídky spojené s laboratorním vyšetřením krve, moči, základní vyšetření srdce a plic apod. pomohou včas odhalit a léčit nově vzniklá či zhoršená onemocnění cukrovka, vysoký tlak, zvýšený cholesterol, obezita. Zároveň je třeba se starat o správné fungování zraku a sluchu (brýle, naslouchadlo, abychom měli dostatečný přísun informací zvenku).

Podpůrné léky a doplňky stravy. Z doplňků stravy bychom měli volit pouze ty od renomovaných výrobců, lepší volbou mohou být léky, které prošly klinickými studiemi a mají prokázanou účinnost. Nejčastěji se doporučuje výtažek z jinanu dvoulaločného Ginkgo biloba , který má prokázané pozitivní účinky na mozkovou činnost a cévní řečiště. Pacienti, kteří berou tzv. léky na ředění krve, by přitom jeho užívání měli předem konzultovat se svým lékařem.