Rýmovník byste si na první pohled mohli splést s hluchavkou. Ucítíte z něj však mentolovou, lehce kořeněnou vůni. Promněte si rýmovník mezi prsty a přičichněte k nim. Pěkně vám protáhne dýchací cesty!

Aby vám rýmovník vzkvétal, není nic náročného, roste téměř sám. Ideálně ho pěstujte na parapetu a příliš nezalévejte. Půdu nechte vždy úplně vyschnout. Zdravý a prosperující rýmovník poznáte podle toho, že má silný a dužnatý stonek a sytě zelenou barvu.

Rýmovník můžete využít na několik způsobů

Pokud váháte, jak rýmovník využít, pak si buďte jisti, že nějaké uplatnění jistě najdete. Rýmovník je totiž všestranný. Vy si z něj můžete udělat například domácí aromaléčbu rýmy. Stačí utrhnout lístek a promnout mezi prsty a těmi si pak namaže oblast pod nosem. Někdo si také kus lístku vloží do nosní dírky a nechává chvíli působit.

Existuje však i čaj z rýmovníku, který není obtížný na přípravu. Ten připravíte tak, že dáte jeden čerstvý lístek do hrnečku a zalijte vroucí vodou. Nechte vylouhovat, vychladnout a můžete pít. Teplý ho pijte v případě, že chcete, aby se vám spustila rýma, to vás totiž nemine. Ani chuť není špatná, takže se nebojte.

Tato bylinka vydrží dlouho čerstvá a svěží

Lístky této léčivky vydrží dlouho čerstvé, v podstatě se nedají pořádně usušit. Klidně si je tedy dejte do peněženky, a když si budete potřebovat protáhnout nos, vyndejte, rozdrťte a čichněte si. I po několika dnech bude lísteček svěží.

Rýmovník má i skvělé dezinfekční účinky, používá se tedy na odřeniny, kousance od hmyzu i při spáleninách. Používat ho mohou i ženy po holení nohou, když mají podrážděnou pokožku. Často se i vytvoří pupínky, které lze šťávou z rýmovníku potírat.

Za letních večerů rýmovník oceníte v ložnici či dětském pokoji, nebudou vám tam totiž létat komáři a vy můžete spát při otevřeném okně.

Zdroj: www.nelenprozelen.cz, www.abecedazahrady.cz, www.bylinkyprovsechny.cz