obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak poznat a přemoci angínu? Pomůže i příroda

Ideální stav je, pokud je váš imunitní systém natolik odolný, že se vám onemocnění vyhne. Poradíme vám, co vám může při léčbě angíny pomoci a čemu se naopak obloukem vyhnout.

Angínu, známou také jako zánět krčních mandlí či tonzilitidu, není radno podceňovat. Nejen při ní je důležité nehrát si na hrdinu a odpočívat. K rychlejšímu a efektivnějšímu uzdravení pomůže energie načerpaná z dlouhého spánku i důsledné snížení stresu. Dobré je také důkladně větrat a nezapomínat ani na zvlhčování vzduchu, které je především vhodné pro úlevu od bolesti a škrábání v krku.

K častým příznakům nachlazení patří rýma. K častým příznakům nachlazení patří rýma. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Začněte revizí jídelníčku

Významnou součást ozdravovacího procesu tvoří potraviny, které (nejen) během nemoci konzumujeme. Naprosto nevhodné jsou polotovary a jakékoli suroviny a pokrmy nízké kvality, velké množství živočišných produktů a lepku i sladkosti. Pozor si dejte také na mléčné produkty, které mohou obzvlášť v období nemoci působit jako alergen.

Ke zjištění potravinové alergie slouží eliminační diety – tedy úprava jídelníčku s vynecháním problematických surovin. „Při eliminační dietě je dobré si zapisovat, co jste vyřadili, kdy jste jaké suroviny zařadili zpět a případně i projevující se příznaky,“ radí výživová poradkyně Věra Burešová. Následovat by měla kontrola a konzultace s odborným lékařem, alergologem či imunologem.

obrázek z archivu ireceptar.cz zázvor Zdroj: Archiv ireceptar.cz Na menu naopak zařaďte brokolici, kapustu, květák, borůvky, potraviny s omega-3 mastnými kyselinami, panenské oleje, kokosový olej, zázvor, kurkumu, česnek, ořechy a semínka. „Kupříkladu loupané konopné semínko je bohaté na esenciální mastné kyseliny včetně omega-3, které podporují správnou funkci celého organismu. Jsou vhodné nejen při léčbě, ale i prevenci mnoha onemocnění včetně angíny,“ vysvětluje Jiří Stabla z Konopných lékáren.

Bylinky a dostatek tekutin

Hlavními příznaky angíny je bolest v krku a potíže při polykání, zduřené mandle se žlutobílým či šedobílým povlakem, bolest hlavy, kloubů, svalů, zvýšená teplota, celková únava. Při zaznamenání některého z příznaků navštivte lékaře. Jedině on určí správnou diagnózu a původ onemocnění. V drtivé většině (80% případů) je onemocnění vyvoláno viry, dále bakteriemi. U oslabených jedinců může být onemocnění způsobeno patogenními houbami. Antibiotika pro léčbu jsou nutná teprve v případě, kdy se jedná o bakteriální původ nemoci.

při léčbě můžeme použít i odvar z listů konopí při léčbě můžeme použít i odvar z listů konopí Zdroj: Archiv ireceptar.cz Nepříjemné škrábání v krku, které angínu doprovází, pomáhají utlumit především vlažné tekutiny. Voda či bylinné nálevy a čaje jsou proto při nachlazení, rýmě i angíně ideálním společníkem.  „Bolest v krku a kloubů, jsou symptomy, které angínu doprovází. Těmto bolestem lze předejít nebo je zmírnit užíváním bylinného odvaru třeba z konopných lístků, který má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Připraví se zalitím čajové lžičky 250 ml vroucí vody a nechá se 10 minut louhovat,“ radí Lenka Čejková, všeobecná zdravotní sestra.

Vhodným doplňkem je také konopný sirup s rakytníkem, který podporuje imunitní systém je obohacen o jablečný koncentrát a rakytník, který má dostatek vitaminů A,B,C,D,E,F,K a P, minerály a stopové prvky. Doporučené dávkování je jedna polévková lžíce minimálně jednou denně do vody (dá se připravit i jako vlažný nápoj do 45 oC) Sirup je vhodný pro děti i těhotné ženy.

„Na bolesti kloubů můžete použít konopnou mast, která se dá taktéž využít na Priessnitzův zábal, ke zmírnění bolesti v krku,“ doplňuje Čejková.

Dobrá hydratace je pro uzdravení stejně důležitá jako odpočinek, proto ji nezanedbávejte. Také cucání ledu či pití velmi studených nápojů pomáhá ovšem jiným způsobem - zmírňují otoky, proto záleží vždy na vás, co je vám příjemnější. Vynechejte však příliš horké, sladké, kyselé a perlivé nápoje, které nemocné hrdlo dráždí. Během nemoci využijte i kloktadla, která pomáhají zmírnit bolest i samotný zánět. Pro kloktání slanou vodou pouze rozpusťte jednu čajovou lžičku v 250 ml vlažné vody, nálev z fenyklu či lékořice nechte před použitím zchladnout na pokojovou teplotu.

Proti nemocem se braňte prevencí - podpořte imunitu

Čajový odvar na vlasy čaj Zdroj: Archiv ireceptar.cz Pokud se chcete další vlně angín vyhnout, začněte budovat svou imunitu už dnes. Ovoce, zelenina, ořechy, semínka, oleje, bylinky, koření… To vše podporuje imunitní systém, který nás dokáže ubránit i před nepříjemnými virovými a bakteriálními onemocněními. „Bylinné nálevy nejsou jedinou možností pro podporu imunity. Zelené čaje obsahují antioxidanty, které nás chrání a zároveň podporují správné fungování imunitního systému,“ popisuje Petr Patočka ze společnosti Čajová květina, s.r.o. „Japonský čaj matcha je v porovnání s jinými zelenými čaji unikátní v množství zdraví prospěšných látek. Za zmínku stojí především obsah katechinů, které mají ve zdravotnictví stále větší význam.“

Akční letáky