Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění, které postihuje především starší osoby. Je charakteristická postupným úbytkem mozkových buněk a s tím spojeným zhoršováním kognitivních funkcí. Bohužel, dosud neexistuje žádný lék, který by tuto nemoc zcela vyléčil, ale včasná diagnóza a vhodná léčba mohou výrazně zlepšit kvalitu života nemocného i jeho rodiny.
Jak poznáte, že máte Alzheimerovu chorobu? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Johns Hopkins Medicine:
Jak poznat Alzheimerovu chorobu?
Alzheimerova choroba je tiše se plížící zloděj vzpomínek. Vyvíjí se postupně a její příznaky se mohou u každého postiženého jedince lišit.
„Alzheimer“ je nejčastější příčinou demence.
V roce 1907 popsal podrobněji tuto nemoc německý lékař Alois Alzheimer a tehdy se považovala za velmi vzácné onemocnění. Za uplynulých více než 100 let se ovšem výskyt této závažné choroby výrazně zvýšil a bohužel je čím dál vyšší. Dnes je právě tzv. „Alzheimer“ nejčastější příčinou demence. Jaké jsou nejčastější příznaky a projevy?
Poruchy paměti
Jedním z hlavních znaků je zapomínání nedávných událostí, které ovlivňuje schopnost plnit běžné pracovní úkoly a životní povinnosti. Může jít například o zapomenutí jmen blízkých osob, nebo důležitých čísel, ale i to, kam dotyčná osoba položila před chvílí klíče. Stejně tak je projevem ztráta orientace v čase a prostoru.
Problémy s vykonáním běžných činností
Lidé, u kterých se choroba začíná projevovat, jsou často roztržití a mají potíže s běžnými úkoly, které dříve vykonávali v každodenním životě. Například při vaření, kdy si dají něco vařit do hrnce a vzpomenou si na tuto ingredienci až když jsou po jídle, které je bez připravované ingredience, která do pokrmu patřila. Mnohdy nemocní také jídlo uvaří, ale zapomenou ho naservírovat na stůl, v horším případě zcela zapomenou, že vůbec něco vařili.
Problémy s řečí
Alzheimerova choroba se projevuje i obtížemi se správně vyjádřit kvůli špatné schopnosti vybavit si odpovídající slovo. Postižený mnohdy zapomíná i jednoduchá slova nebo je nahrazuje nesprávnými a jeho věty pak nedávají smysl. Často dochází i k opakování stejných otázek.
Špatný racionální úsudek
Častým příznakem je i fakt, že se postižený jedinec pustí do nějaké činnost a zcela při tom zapomene například na vnouče, které má momentálně na starosti. V horších případech dochází i na to, že zcela zapomenou, že nějaké vnouče mají. Stejně tak se mohou v očích druhých nesmyslně oblékat a vezmou si na sebe například několik svetrů najednou.
Potíže s abstraktním myšlením
Nemoc se projevuje i komplikacemi s abstraktním myšlením, které se projevuje třeba při placení složenek, anebo sledování účtů. Jde o ztrátu pochopení, co vlastně tyto věci znamenají. Takové úkony a podobné situace jsou pro nemocné buď komplikovanější, anebo zcela neřešitelné.
Změny nálady a chování
Každý z nás má někdy špatnou náladu, ale člověk s Alzheimerovou nemocí podléhá prudkým změnám v psychickém rozpoložení. Náhle a nečekaně může plakat, anebo naopak propadnout záchvatu hněvu, přestože k tomu vlastně nemá žádný adekvátní důvod. Bývá často podrážděný, někdy i agresivní, anebo také zcela apatický.
Co dělat, když si všimnete příznaků
Jestliže si všimnete u sebe nebo u někoho z vašich blízkých výše uvedených příznaků, neváhejte vyhledat lékaře. Čím dříve bude Alzheimerova choroba diagnostikovaná, tím dříve lze zahájit léčbu a zpomalit její postup. Lékař provede důkladné vyšetření, včetně neurologického vyšetření a testů paměti.
Prevence
Přestože genetické faktory hrají významnou roli při vzniku Alzheimerovy choroby, existují i faktory, které můžeme ovlivnit. Patří mezi ně zdravý životní styl s pravidelnou fyzickou aktivitou, zdravá strava, dostatek spánku a omezení stresu. Důležité je také dostatečně stimulovat mozek a věnovat se například čtení, učit se nové věci, luštit křížovky nebo sudoku a věnovat se společenským aktivitám.