Diabetes 2. typu, neboli cukrovka, patří k nejčastějším civilizačním onemocněním poslední doby. I když to většina lidí nechce slyšet, ve spoustě případech si za cukrovku může sama. Na vině je nevhodný styl života, způsob stravování a zanedbávání svého zdraví. Dobrou zprávou je, že se dá cukrovka 2. typu dobře léčit. Když je vůle, vystačí si pacient třeba jen s úpravou jídelníčku. Jako u všech onemocnění ale platí, že čím dříve se na něj přijde, tím lépe. Všímejte si signálů svého těla a odhalte náběh na diabetes včas!

Pokožka promluví

Diabetes nebolí, proto spousta lidí varovné signály zpočátku ignoruje. Při tom jej lze odhalit poměrně brzy. A to díky změnám na vaší pokožce.

Čeho byste si měli všímat a kdy zpozornět, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Kožní potíže mohou být samozřejmě projevem i jiných neduhů, zvlášť, pokud se jedná například o svědivou a suchou kůži, tehdy je nemusíte ihned spojovat s cukrovkou. Pak jsou ale i další kožní projevy, které už mohou opravdu signalizovat vážné onemocnění.

Nepřehlédnutelné skvrny

Prediabetes nebo dokonce již rozvinuté onemocnění mohou značit rozsáhlé skvrny na pokožce nejen končetin, ale i v obličeji. Bývají sytě červené a kůže je nápadně hrubší než na zbytku míst, zároveň se pokožka odlupuje a tvoří žluté až hnědé šupinky. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které se nazývá lipoidická mikrobióza. Mírnější forma onemocnění se zpravidla nijak dramaticky neléčí, přesto ba vás měla dohnat k lékaři. Závažnější forma pak vyžaduje lékařský zásah.

Tmavé skvrny nepřehlížet

Pokud se vám na pokožce začnou tvořit výrazné tmavé skvrny, rozhodně není něco v pořádku. Akantóza se projevuje ztlustěním kůže a jejím zbarvením do tmavé barvy. Postihuje častěji lidi s nadváhou. Kůže je na dotek zvláštně sametová a zároveň suchá. Nejčastěji se tvoří na zadní části krku, v podpaží, v oblasti třísel nebo loktů.

Dermopatie

U lidí s cukrovkou se toto onemocnění projevuje velmi často. Jedná se o červené skvrny na pokožce s nápadnými šupinkami. Nejčastěji se vyskytuje na holeních, ale i na stehnech nebo trupu. Dermopatie se v podstatě nedá vyléčit jinak, než kontrolou hladiny krevního cukru.

Puchýře, svědění a suchá kůže

Nekontrolovaná a vysoká hladina krevního cukru vede ke zhoršené funkčnosti nervových vláken v pokožce a v končetinách. Ty jsou pak necitlivé, náchylnější k nejrůznějším infekcím a mohou se projevovat i přehnaně suchou pokožkou. Puchýři, ale třeba i tvrdou a popraskanou kůží na chodidlech. Všechny tyto projevy byste měli řešit urgentně. Zbavit se jich dá jen v případě, že se vám podaří srovnat hladinu krevního cukru do latě. V případě, že budete tyto potíže ignorovat, budou se prohlubovat a uzdravení bude mnohem komplikovanější.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.zdravaplet.com, lekarske.slovniky.cz