Hladina cukru v krvi je momentálně světové téma. Pokud máte strach, jak jste na tom vy, zde je způsob, jak můžete zjistit, zdali máte nízkou hladinu cukru v krvi, nebo naopak příliš vysokou. Nízká hladina cukru v krvi se nazývá hypoglykémie.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Ta značí, že vaše hladina cukru v krvi je méně než 3,3 milimolů na litr. Naopak hyperglykémie znamená, že vaše hladina cukru v krvi převyšuje 11 milimolů na litr.

Video, jak provést první pomoc u hypoglykémie, najdete na Youtube kanále Life Support s.r.o.:

Zdroj: Youtube

Hypoglykémie

Hypoglykémie je důsledek nedostatečného krytí potřeby glukózy. To znamená, že v dlouhodobém časovém úseku například vynecháváte jídlo, podstupujete až moc velkou fyzickou zátěž, pijete až moc alkoholu. Někdy může být také způsobována příliš silným stresem nebo požitím nějakých léků. Pokud tento problém nebude řešen, může vést až v trvalé následky mozku.

Symptomy hypoglykémie jsou například silné migrény, pocení, třes, snížená citlivost končetin, zvracení a pocity na zvracení, zmatenost slabost a závratě. Jak můžete glykémii kontrolovat? Nejjednodušší cestou je samozřejmě odběr krve. Z pohodlí domova si hladinu cukru v krvi můžete měřit glukometrem.

Hyperglykémie

Hyperglykémie je příliš vysoká hladina cukru v krvi, která vzniká z nedostatku inzulínu. Pokud například cukrovkáři vynechají dávku inzulínu, nebo si dají nedostatečnou dávku bolusu k jídlu, či když dojde k přerušení dávky inzulínu, mohou se vyskytnout akutní komplikace, které budou potřebovat odbornou péči.

Symptomy vysoké hladiny cukru v krvi jsou žízeň, bolesti břicha, dehydratace, hluboké a rychlé dýchání, nejasné vidění, pocit na zvracení a zvracení, nízký krevní tlak, únava a podrážděnost. Jakmile k těmto symptomům dojde, je nutná velice rychlá pomoc.

Jako první je třeba zkusit píchnout krátkodobý inzulín, a poté změřit glykémii. Jestliže glykémie ani po vpravení inzulínu do těla neklesne, je nutné se obrátit na lékařskou pomoc.

Související články

Zdroje: www.benu.cz, www.lekarna.cz