Poznáte kvalitní med?
Zdroj: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Poznáte kvalitní med? Jak nenaletět a nekoupit předraženou náhražku?

Hezké balení ani působivá reklama nezaručí, že kupovaný med je opravdu kvalitní. Poradíme vám, jak poznat hodnotný včelí med a nekoupit si za drahé peníze pouze levnou náhražku.

Pravý včelí med nabízí nejen výborný chuťový zážitek, velkým přínosem jsou také jeho pozitivní účinky na zdraví. Naneštěstí se na trhu mnohdy setkáte s výrobky problematického původu i obsahu, které tělu nijak neprospívají. Jak poznat pravý včelí med, který je chutný, kvalitní i léčivý?

Důležitý je zdroj

Od včel se získává med, propolis, mateří kašička vosk, jed i pyl Od včel se získává med, propolis, mateří kašička vosk, jed i pyl Zdroj: santypan / Shutterstock.com

Vypravíte-li se pro med do obchodu, setkáte se v drtivé většině případů s medy, které pocházejí z cizokrajných zemí, jsou různě transportovány a upravovány. V obchodech hledejte produkty s označením Český med, což je značka kvality poskytovaná Českým svaz včelařů jen pro med nejvyšší kvality pocházející výhradně z území České republiky. Orientačním kritériem při koupi je často cena, podezřele nízké částky ukazují na možné nekvalitní zpracování a použití náhražek. Pokuste se najít spolehlivý zdroj kvalitního medu v podobě lokálního včelaře, od kterého budete včelí produkty nakupovat dlouhodobě a pravidelně. Dobrá práce se chválí sama, jak jednou ochutnáte poctivý med k tuzemských zdrojů, nebude chtít už nic jiného. Zároveň nákupem přímo od výrobce ušetříte za dopravu a prostředníky prodeje, proto ani cena nebude nijak závratná. Pokud nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám dal spolehlivý tip, můžete použít stránky najdisivcelare.cz.

  • Tip: O pančovaných medech a dalších nekvalitních potravinách najdete informace na stránkách spravovaných Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí Potraviny na pranýři.

Konzistence

Med se při řelévání skládá do vln Med se při řelévání skládá do vln Zdroj: MaraZe / Shutterstock.com

Při koupi medu sledujte několik faktorů, které naznačují celkovou kvalitu výrobku. Mějte ale na paměti, že med je dost nespecifická potravina, jehož konzistence, barva i vůně velmi závisí na druhu rostlin, které včely navštívily, způsobu zpracování, ročním období apod. Pravý včelí med bývá dostatečně hustý, ve sklenici se přelévá je ztěžka a pomalu. Pokud působí med příliš tekutě, naznačuje to, že je jeho obsah doplněný o nejrůznější sirupy nebo v nejhorším případě o vodu. Zkuste med přelévat a pozorujte ho. Pokud stéká pomalu a skládá se jako stuha, tvoří vlny a zachovává si chvilku tvar, jedná se o dobrý, nešizený med.

Barva různá

Po vizuální stránce jsou medy hodně různorodé, barvy se střídají od nejsvětlejších až po sytě tmavé odstíny. Med se po nejvíce prodává čirý, neměly by v něm být viditelné nečistoty, kousky trav nebo dokonce hmyzu. Lehká pěna na povrchu doprovázená drobnými zrny pylu není na závadu. Jedná se o velmi cennou součást medu, kterou ale většina lidí v medu nerada vidí a proto ji včelaři zhusta odstraňují. V medu se objevují při stáčení bublinky, stejně jako zrnka pylu a nic z toho neznačí jeho sníženou kvalitu. Nadměrný vznik pěny při míchání ovšem ukazuje na ředění vodou nebo sirupy.

Chuťově výrazný

Až doma med otevřete, měli byste kromě charakteristického vzhledu posoudit i chuť a vůni medu. Při ochutnání pocítíte výraznou chuť, dobrý med pak při polykání lehce škrábe v krku. Pro ověření kvality dejte do sklenice s čistou vodou lžičku medu a pozorujte. Jestli se rozpouští a ztrácí svůj tvar, je název med pro tento výrobek přehnaný. Pravý med bude držet pohromadě a klesne ke dnu v celistvém tvaru.

Tuhnutí medu je žádoucí

Krystalizaci medu způsobují mikročástice, na kterých cukerné krystaly rostou. Krystalizaci medu způsobují mikročástice, na kterých cukerné krystaly rostou. Zdroj: Mariyana M / Shutterstock.com

Šizené medy také zůstávají po dlouhou dobu čiré a nekrystalizují, protože to není u zákazníků žádoucí. Většinou byly vystaveny vysokým teplotám nebo silně filtrovány, aby se odstranila krystalizační centra (pylová zrna). Postupné tuhnutí medu je však znakem toho, že nebyl nijak upravován a že si uchovává látky s příznivým vlivem na zdraví. Některé medy krystalizují více a jiné méně, například med z akátu či svazenky zůstává tekutý velmi dlouho, medy květové tuhnou poměrně brzy díky vysokému obsahu pylů. Nárůst krystalů v medu je však přirozeným jevem a žádoucím důkazem, že med nebyl míchán s přídavnými látkami nebo jinak upravován.

Akční letáky