Železo neboli latinsky Ferrum patří mezi důležité minerály, které jsou potřebné pro správné fungování našeho organismu. Ovlivňuje nejen správný chod metabolismu celého těla, ale je nezbytné i pro produkci červených krvinek, na syntézu hormonů, antioxidační aktivitu, a také na vývoj a dobrý stav nervové soustavy.

Dlouhodobý deficit tohoto prvku v těle vede k anémii, což způsobuje nedostatečné okysličování tkání a mnohdy závažné zdravotní problémy. Jaké jsou nejčastější první projevy?

Jaké jsou příznaky nedostatku železa? Podívejte se na YouTube video na kanálu Rady gynekologa:

Zdroj: Youtube

Studené dlaně a chodidla

Velice častým projevem nedostatku železa v těle jsou chladné končetiny. Nedostatečná cirkulace krve způsobuje, že jsou ruce i nohy málo prokrvené. Červené krvinky nemají dost hemoglobinu, aby mohly přenášet kyslík z plic do celého těla.

Bledá a suchá pokožka

Nedostatek železa v těle ovlivňuje světlejší barvu krve. Projevuje se to výrazně bledým odstínem pokožky. Dalšími znaky jsou i světlejší vnitřní strany rtů, ztráta červeného zbarvení na vnitřní straně spodních víček, bledé dásně i nehtová lůžka. Nedostatek kyslíku vede k pomalejší tvorbě nových buněk a pokožka bývá velmi často i nadměrně vysušená.

Poškozené vlasy

Anémie se často projevuje i na stavu a kvalitě vlasů. Nejenže více vypadávají, ale zároveň jsou suché, lámavé, celkově oslabené.

Únava a slabost

Pokud je v organismu nedostatek železa, orgány a svaly jsou málo okysličené a pracují na energetický dluh. Rychleji se unavíme i bez větší fyzické aktivity. Tento stav doprovází pocit malátnosti a slabosti.

Nadměrná únava

Přepadá vás bezdůvodně častá a silná únava? I tato situace bývá vyvolána nedostatkem železa. Orgány a svaly jsou málo okysličené a pracují na energetický dluh. Pokud máte dostatek spánku a nejste odpočatí, zařaďte do svého jídelníčku pravidelně potraviny s obsahem železa.

Dýchavičnost

Pokud máte dojem, že se často zadýcháváte, funíte na každém vystoupaném schodišti, ale i při běžných denních úkonech, důvodem může být také deficit železa. Srdce se snaží do orgánů pumpovat okysličenou krev, které má kvůli nedostatku železa nedostatek.

Související články

Zdroje: www.novinky.cz, www.jakzdrave.cz, www.gsklub.cz